www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

KALKAN Hava Savunma Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: KALKAN Savaş Alanı Hava Savunma Radarı © 2016 Aselsan

Resim 1: KALKAN Savaş Alanı Hava Savunma Radarı © 2016 Aselsan

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 100 km
Menzil Çözünürlüğü:
Yükseklik Açısı Aralığı: -10° ila +55°
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

KALKAN Hava Savunma Radarı

KALKAN, alçak ve orta irtifa hava savunması için hava hedeflerinin kısa/orta menzilde ve 3-boyutta otomatik tespit ve takibini yapan, aynı zamanda hedeflerin sabit veya döner kanatlı olarak sınıflandırmasını ve dost/bilinmeyen teşhisini yaparak komuta kontrol sistemine hava resmi olarak aktarılmasını sağlayan bir radar sistemidir. Faz dizi anten yapısı yükseliş ekseninde elektronik taramaya olanak vermekte, bu sayede hava resmi çok kısa sürede oluşturulabilmektedir. KALKAN, alçak/orta irtifa hava savunma komuta kontrol ve füze sistemlerinin ana arama radarı olarak kullanıma uygundur.

KALKAN çoklu hedef takibini hassasiyetle yapabilmekte, her bir hedef işaretine sınıflama ve kimlik bilgilerini iliştirmektedir. Sistemde arama ve izleme görevlerine en iyileştirilmiş birden daha fazla sayıda paralel alım çizgelerine sahip bir Faz Dizi Anten kullanılmaktadır. Bu radar sisteminin kullanımı kolaydır. Tek akslı bir römork üzerinde sensörü ile birlikte kurulu bu bağımsız sistem bir taktik kamyon ile operasyon alanına taşınabilir.

KALKAN Kumanda Kontrol Merkezine hedef ve parazit bilgilerini telsiz ile yollayabilir ve buradan komuta bilgilerini alabilir. KALKAN halen Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi, HERİKKS in ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sisteminin en önemli mobil radarıdır.

Önemli Özellikler:

Kaynak: ASELSAN A.Ş. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşudur.