www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

KALKAN

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Radar obrony powietrznej KALKAN dla pola walki © 2016 Aselsan

Rysunek 1: Radar obrony powietrznej KALKAN dla pola walki © 2016 Aselsan

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 100 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

KALKAN

KALKAN (po turecku „Tarcza”) to trójwymiarowy system radarowy do obrony powietrznej na krótkich i średnich odległościach. Dzięki elektronicznemu wychyleniu pod kątem elewacji i kilku równoległym kanałom odbioru, radar umożliwia szybkie i dokładne wykrywanie i śledzenie nisko lecących celów powietrznych we wszystkich trzech współrzędnych, zapewniając w ten sposób sytuację powietrzną na stanowiskach dowodzenia.

KALKAN może dokładnie śledzić wiele celów i dodaje do nich informacje o klasyfikacji i identyfikacji. System wykorzystuje fazową antenę macierzową z wieloma równoległymi wzorcami odbioru i jest zoptymalizowany dla obu ścieżek podczas skanowania i nadawania. Został on zaprojektowany jako kompaktowy i łatwy w obsłudze radar zamontowany na małej jednoosiowej przyczepie, którą można przemieszczać za pomocą taktycznego pojazdu holowniczego.

KALKAN transmituje drogą radiową dane radarowe i sytuację zagłuszania do stanowisk dowodzenia i odbiera stamtąd polecenia kontrolne. KALKAN jest obecnie głównym mobilnym czujnikiem radarowym używanym przez System Wczesnego Ostrzegania i Obrony Powietrznej (Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi, HERİKKS) oraz System Rakiet Średniego Zasięgu Sił Powietrznych Turcji.

Ważne cechy:

Źródło: Aselsan A.Ş. jest firmą należącą do Fundacji Tureckich Sił Zbrojnych.