www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

TRML-2D

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Yakın menzil radarı TRML-2D

Resim 1: Yakın menzil radarı (© DASA)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: G-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 60 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

TRML-2D

G-bandında çalışan TRML-2D radarı hava savunma ve dost birliklerin tesislerinin korunması amacıyla komuta ve kontrol merkezi olarak geliştirildi. Bu radarda helikopterlerin algılanabilmesi için bir özel kanal bulunur. Bu kanal aynı zamanda hızlı, alçaktan uçan uçakları ve füzeleri algılayabilir, hem de helikopter gibi adeta havada durur gibi çok yavaş hareket eden hedefleri de algılayabilir. Elektronik Koruma Önlemleri ve Hareketli Hedef Belirteç Sistemi (bir yüksek çözünürlüklü yerden yankı parazitleri haritası) ile donatılmış TRML-2D radarı ağır ortam koşullarında bile çok küçük hedef işaretlerini de algılayabilir ve izleyebilir.

Tüm TRML-2D radar sistemi taşıyıcı araçtan alınarak 10 dakika içinde göreve hazır duruma getirilebilir. Bu radarla 40 adede kadar silah sistemi (füze rampası ve/veya uçaksavar bataryası) eşzamanlı kumanda edilebilir

Alman Ordusunda ki TRML-2D radarlarına C² kumanda ve kontrol sistemleri eklendi ve böylece ROLAND uçaksavar tankındaki füze rampalarına da kumanda imkânı sağlandı.

TRML radarının denizde kullanılmak üzere geliştirilen sürümünün adı TRS-C dir. Bu radar küçük gemiler ve botlarda bir hava- ve suüstü arama radarı olarak kullanılır. TRS-C göndericisi magnetron ya da yürüyen dalga tüplü olarak sunulabilmektedir. Ayrıca hareketli hedef tanıma sistemine ve Doppler frekans süzgeçlerine de sahiptir.