www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Gözetim Radarı „Giraffe AMB”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Giraffe AMB
(Büyütmek için tıklayınız: 486·640 piksel = 113 kByte)

Resim 1: İsveç, Göteborg yakınında bir kıyıda kurulu bir Giraffe radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 5,4 … 5,9 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 100 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Gözetim Radarı „Giraffe AMB”

Giraffe Ericsson firmasınca üretilmiş, bir savaş kumanda merkezi (Command, Control, Communications and Intelligence: C³I) ile birlikte çalışan, G-bandında gönderim yapan, kısa- ve orta menzilli, sabit veya taşınabilir tip bir Doppler-darbe- hava gözetim radarına sahip hava savunma sistemleri ailesine verilen bir addır.

Giraffe AMB (Agile Multi Beam) kısa ve orta menzilli SAM füzelerini hedefe yönlendirmek için geliştirilmiş ve bir aktif faz dizi anten ile donatılmış gerçek üç boyutlu bir gözetim radarıdır. Bu sistem özellikle RBS 23 „BAMSE“ adı verilen İsveç Hava Savunma Sistemi için geliştirilmiş olup, hemen hemen tüm hava savunma sistemlerine standart C³I arayüzleri ile bağlanabilir. 1978 yılından bu yana Giraffe radarlarından 450 adet teslim edildi. Bu radarlar İsveç dışında 18 ülkede daha kullanılmaktadır.

Kademeli demetli anten” daha geniş bir demet meydana getirir ve değişik menzillere sahip daha fazla sayıda küçük dar açılı demetlerle farklı yükseklik açılarında aynı anda tarama yapabilir. Böylece çok yüksek irtifalarda uçan hedeflerin konumlarını bile yaklaşık bir saniyelik aralıklarla güncelleyebilir. Hedeflere ait tüm koordinatlar tek darbe tekniği ile hesaplanır ve yüksek kaliteli sayısal bir işaret üretilir. Anten yan lobları oldukça küçüktür ve bu sayede Giraffe AMB radarı aktif parazit işaretlerine karşı oldukça dayanıklıdır.