www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

COBRA

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
Cobra
(Kliknij aby powiększyć: 680·380px = 46 kByte)

Rysunek 1: Cobra © EADS

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: β=1,8° ε=1,4°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

COBRA

Radar do lokalizacji artylerii COBRA (Counter Battery Radar) jest systemem rozpoznania artyleryjskiego opartym na radarze z aktywną anteną fazową i zintegrowanym - zintegrowanym z systemem dowodzenia artylerią ADLER (Artillerie Daten Lage Einsatz und Rechnerverbund). Przeznaczony jest do wykrywania haubic i moździerzy, a także artylerii rakietowej. Radar artyleryjski wykrywający COBRA jest obsługiwany przez maksymalnie 7 żołnierzy.

Aktywna antena monopulsacyjna posiada eliptyczny otwór o powierzchni promieniowania 4,5 m² i składa się z 2720 pojedynczych grzejników, których moduły nadawczo-odbiorcze zbudowane są w technologii półprzewodnikowej.

Program COBRA realizowany jest trójstronnie we współpracy z Francją i Wielką Brytanią. OCCAR (trzon europejskiej agencji ds. uzbrojenia) jest odpowiedzialny za zarządzanie programem. W latach 2001-2005, 29 jednostek (FR: 10, GE: 12, UK: 7) zostało dostarczonych trójstronnie.

COBRA jest skutecznym narzędziem na polu walki, które może szybko i dokładnie wykonać następujące podstawowe zadania taktyczne:

Zasięg lokalizacyjny podany jest jako 40 km. W przypadku korzystania z systemu ADLER wiek informacyjny danych wynosi około 15 sekund.

Cobra
(Kliknij aby powiększyć: 567·443px = 56 kByte)

Rysunek 2: Cobra © 2001 EADS