www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

HARD 3D

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: HARD 3D

Resim 1: HARD 3D

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 8 800 … 9 300 MHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 65 W
Ortalama Güç: 8 W
Aletli menzil: 20 km
Menzil Çözünürlüğü: 50 m; 0,5°
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 40 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

HARD 3D

HARD 3D, SHORAD sistemleri için geliştirilmiş, X-bandında çalışan, 3-boyutlu arama- ve hedef algılama radarıdır. Özgün HARD 3D sürümü, PS-91 adı altında yalnızca İsveç Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

Geliştirilmiş HARD 3D, değişen Darbe Tekrarlama Frekans (PRF) modlarında çalışabilir ve havada asılı durumda seyreden helikopterleri algılama yeteneğine sahiptir. Üst üste yerleştirilmiş 16 anten grubundan oluşan doğrusal Faz Dizi Anten alanı sayesinde 35° lik bir yükseklik açısına kadarki bölgede 3-boyutlu arama yapabilir. Bu anten grubunun her biri, gönderim gücünü önemli ölçüde artırmayı mümkün kılan yeni bir gönderici modülü türü tarafından kontrol edilir. Bu sayede, temel sürüme kıyasla uyarlanabilir bir MTI-süzgeci ile bağlantılı olarak menzili neredeyse iki katına çıkartmak mümkün oldu. Arama stratejisi, yüksek dönüş hızına rağmen iki devirden sonra 35° lik tüm yükseklik açı bölgesinin kapsanmasını sağlar.

Geliştirilmiş HARD 3D radarını tespit etmek çok zordur. Radarın bu yeteneği aşağıdaki özellikleri sayesinde sağlanmaktadır:

Radarın, radar uyarı alıcıları ile tespit edilmesi çok zordur ve üreticiye göre radar aygıtı ile Anti-Radar Füzeleri (ARM) ile savaşmak neredeyse imkânsızdır. Alçak- ve yüksek irtifada seyreden hedefleri algılama ve ECCM yeteneği, HARD 3D arama- ve hedef algılama radarının temel özellikleridir.

HARD 3 resim galerisi

Resim 2: AFF Wiesel 2, ASRAD silah sistemi ile