www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

Merlin

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Merlin Kuş Sürüleriyle Çarpışmayı Önleme Radar Sistemi, Durban Uluslararası Havaalanı, Güney Afrika Cumhuriyeti (2007)

Resim 1: Merlin Kuş Sürüleriyle Çarpışmayı Önleme Radar Sistemi, Durban Uluslararası Havaalanı, Güney Afrika Cumhuriyeti (2007)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S- ve X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 2 … 4 NM
(≙ 3,4 … 7,5 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Merlin

Merlin, havaalanlarında kuş sürüleriyle çarpışmayı önlemek amacıyla geliştirilmiş, aynı anda S- ve X- bantlarında çalışabilen, iki bağımsız antene sahip yarıiletken teknoloji ile üretilmiş bir radardır.

Radarın kalkış- ve iniş pistinin yaklaşık orta kısmına kurulması gerekir. Birincil radar iki adet anten kullanır. Bunlardan biri hava sahası gözetimi içindir, yatayda dönerek 360° li sektörü tarar ve S-bandında çalışır. Diğer anten X-bandında çalışır, bir rüzgâr değirmeni gibi bir dikey düzlemde döner ve pistin üzerindeki yarı küreyi tarar. Bu ikinci antenin çizgesi iniş pistinin her iki tarafında kalan 10° ila 15° arasındaki yükseklik açısı içinde kalan hava sahasını da tarar. Bu dikey dönme hareketi sayesinde kalkış- ve iniş pistinin üzerinde 3 000 m ye kadar yarıküre içinde kalan hava sahasında arama yapılabilir. Bu iki bölümü ile radar, kuşları veya kuş sürülerini algılayabilir ve böylece olası çarpışma rotasını hesaplayabilir ve kalkış- ve iniş yapan uçaklara uyarı yapabilir.

Kaynak: