www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

ASDE-X

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Bir yanar-döner fenerin tepesine monte edilmiş Araç Hareket Alanı Transponderi (Vehicle Movement Area Transponder, VMAT) anteni.

Resim 1: Bir yanar-döner fenerin tepesine monte edilmiş Araç Hareket Alanı Transponderi (Vehicle Movement Area Transponder, VMAT) anteni.

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı[2] Ku-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 4 kHz8 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 and 100 µs40 ns
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 60 W3 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 0,4°0,25°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 60 d/dak
MTBCF:
MTTR:

ASDE-X

ASDE-X adı iki farklı anlamı bulunması nedeniyle çok net bir ifade değildir. Bu anlamlardan biri ASDE- Model X ile ilgili olandır, diğeri ise Yüzey Hareket Radarını (Surface Movement Radar, SMR) kullanan X-frekans bandında çalışan ASDE (Airport Surface Detection Equipment, ASDE) radarı ile ilgilidir. Araçlardaki Araç Hareket Alanı Transponderleri (VMATs) ağırlıklı olarak SSR Mod X (”Mode Ten“) ile çalışmaktadır. ”X“ harfi bir taraftan frekans bandı için kullanılırken, diğer taraftan SSR modu için kullanılmaktadır.

ASDE-X (Program)

ASDE-X (Airport Surface Detection Equipment - Model X) programı ABD Federal Havacılık Dairesi FAA tarafından başlatılan ABD deki 35 havaalanına ASDE-X radarları kurma girişimidir.

ASDE-X çok sayıda sensör kullanarak havaalanlarında araç tanımak ve kaza önlemek için kurulan, kule operatörlerine yardımcı bir sistemdir. Bu sistem aşağıdakileri kapsamaktadır:

ASDE-X değişik sensör tiplerinden elde edilen bu verileri birleştirerek iniş kalkış pistlerinde ve besleme güzergâhlarındaki tüm uçak ve araçların, hem de 10 km yarıçap içinde seyreden uçakların konumlarını belirleyebilir ve ekranlarda görüntüleyebilir.

İlk kullanılabilir ASDE-X radarı ABD Wisconsin Eyaletindeki Milwaukee Uluslararası „General Mitchell“ Havaalanında Ekim 2003 te kuruldu. [1]

ASDE-X (Radar)

ASDE-X bazen Raytheon firmasının ucuz Yer Hareket Radarı ASDE (keza ASDE-X Programının 2. evresinde de kullandığından dolayı bazen ASDE-2 olarakta adlandırılan) ile ilişkilendirilir. Bu radar, X harfinin mutlaka frekansla ilişkili olmasını gerektirmediğinden, X-bandında ve hatta Ku-bandında çalışan rasgele herhangi bir başka radar da olabilir.

Kaynaklar:

  1. FAA bilgi sayfası
  2. ABD de kullanılan ASDE radarların frekansı 9,0 ila 9,2 GHz, Avrupa’da kullanılanların ise 9,3 ila 9,5 GHz arasındadır.