www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ASDE-X

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Antena VMAT (Vehicle Movement Area Transponder) zamontowana na nadajniku obrotowym.

Rysunek 1: Antena VMAT (Vehicle Movement Area Transponder) zamontowana na nadajniku obrotowym.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X[2] pasma Ku
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 4 kHz8 kHz
Szerokość impulsu (τ): 1 i 100 µs40 ns
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 60 W3 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 0,4°0,25°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 60 obr/min
MTBCF:
MTTR:

ASDE-X

Oznaczenie ASDE-X nie jest unikalne, ponieważ ma dwa różne znaczenia. Oba znaczenia odnoszą się do ASDE jako (Airport Surface Detection Equipment). Ale jedno znaczenie odnosi się do ASDE- Model X, drugie znaczenie odnosi się do ASDE przy użyciu SMR w paśmie częstotliwości X. To właśnie ta typowa amerykańska niejednoznaczność w nazewnictwie, tym bardziej, że transpondery w pojazdach współpracują głównie z SSR- Mode X (Mode dziesięć).

ASDE-X (Program)

Program Airport Surface Detection Equipment - Model X (ASDE-X) jest programem wyposażenia systemu zwiadowczego uruchomionym przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa Cywilnego (FAA) i zainstalowanym na 35 lotniskach w Stanach Zjednoczonych.

ASDE-X jest systemem rozpoznawczym z dużą liczbą czujników, które są używane na lotniskach do identyfikacji i zapobiegania wypadkom jako pomoc dla kontrolerów ruchu lotniczego. System zawiera:

Łącząc wszystkie te dane z różnych typów czujników, ASDE-X jest w stanie przeprowadzić rozpoznanie wszystkich statków powietrznych i pojazdów na asfalcie i drogach zasilających, a także statków powietrznych w powietrzu w promieniu do 10 km oraz wyświetlić ich pozycję na wizualnych wyświetlaczach.

Pierwszy użytkowy ASDE-X został zainstalowany na międzynarodowym lotnisku „General Mitchell” w Milwaukee (stan Wisconsin) w październiku 2003  roku.[1]

ASDE-X (Radar)

ASDE-X czasami jest również kojarzony z radarem ruchu powierzchniowego Raytheon ASDE (czasami nazywany ASDE-2, ponieważ był używany w fazie II programu ASDE-X). Ale może to być również każdy inny radar w paśmie X, a nawet w paśmie Ku, ponieważ litera X nie zawsze odnosi się do częstotliwości.

Źródło:

  1. Karta informacyjna FAA
  2. W USA ASDE wykorzystuje pasmo 9,0 do 9,2 GHz, podczas gdy w Europie przydzielono im częstotliwości pomiędzy 9,3 a 9,5 GHz.