www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/TPS-73

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/TPS-73 radarı

Resim 1: AN/TPS-73 radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2,7 … 2,9 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 10 kW
Ortalama Güç: 1,1 kW
Aletli menzil: 60 NM (≙ 111 km)
Menzil Çözünürlüğü: 230 m
Konumlandırma Doğruluğu: Menzilde: 60 m,
Azimut açısında: 0,18°
Işın demet açısı: β= 1,45°, ε= 5°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 12 ya da 15 devir/dakika
MTBCF: 5 000 saat
MTTR: 1,4 saat

AN/TPS-73

AN/TPS-73 radarı tümüyle yarıiletken teknolojisi ile üretilmiş, S-bandında çalışan, hem uzun menzilde taktik uçuş güvenlik radarı olarak, hem de bir „boşluk-doldurucu“ gibi hava sahası aramada görevlendirilebilen çok işlevli bir birincil radardır. Bu radar bir tek-darbe ikincil radar sistemi ile bağlaşık çalışmaktadır. Sistem yerden kuvvetli parazit yansımaların ve elektronik karşı önlemlerin bulunduğu zor ortam koşullarında bile keşif, algılama, izleme ve kimlik tanıma dâhil uçuş güvenlik gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirildi. Kurulduğu yerin konumu itibarıyla arama imkânları kısıtlı bir radar istasyonunda bile bu radar tüm frekans bandı boyunca darbeden darbeye çalışan frekans ataklığı, sadece düşük bir darbe gücü gerektiren intra-darbe ile modülasyonlu gönderim darbeleri ile görev sahasındaki hedefleri algılama olasılığı çok yüksektir. Göndericinin güç yükselteci her biri 300 W darbe gücüne sahip değiştirilebilen modüllerden meydana gelir.

Alenia firması tarafından geliştirilmiş bir paraboloitten kesilmiş, yüzeyi ızgara ile örülü yansıtıcı yerden yansıma parazitlerine karşı daha iyi bir koruma sağlayan iki adet ışıyıcı ile aydınlatılır. Bu anten doğrusal ya da dairesel polarizasyonla beslenebilir. Düşük gürültülü alıcı sayesinde hareketli hedeflerin en uygun tanınması sağlanır ve sekiz adet Doppler-süzgecine uyumlu eşik değerleri için (Adaptive Moving-Target Detection, AMTD) sabit hedeflere ait bir elektronik harita kullanır. Bir otomatik çizit-çekip çıkarıcı doğrulanmış 600 ya da doğrulanmamış 300 adet hedefin izini sürebilir. Radar aktif parazit işaretleri ile başa çıkabilmek için radar darbeden darbeye ya da darbe grubundan darbe grubuna taşıyıcı frekansını değiştirir ve en az aktif parazite sahip işaretli otomatik arar.

AN/TPS-73 radarı ve anten grupları 10-ayaklık bir standart ISO-taşımalığa sığar. Radar karada, denizde ve havada (örneğin C-130, CH-53 kargo uçakları ile) taşınabilir.

AN/TPS-73 radarı 1990 yılında Amerikan Deniz Piyadeleri tarafından edinildi ve Irak Savaşında görevlendirildi. 18 adet TPS-73 tipi radar aygıtı ABD Ordusunun Deniz Hava Trafik Kontrol- ve Çıkartma Sistemlerine (Marine Air Traffic Control & Landing System, MATCALS) teslim edildi. Bu radar önce Paramax (UniSys firmasının bir yan kuruluşu), sonrasında New York, Great Neck’te bulunan Lockheed Martin Tactical Defense Systems ve Alenia SpA (İtalya) firmaları tarafından üretildi. Ancak günümüzde bu radarın yerini çok işlevli AN/TPS-80 ”G/ATOR” radarı alacaktır.

Bu radar Alenia (sonrasında Selex ES, şimdiki Leonardo) firması tarafından lisansı alınarak üretildi ve Argos 73 adı altında satıldı.[1]

Kaynak:

  1. Üretici broşürü (186 kByte)