www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

AN/TPS-73

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: AN/TPS-73

Obrázek 1: AN/TPS-73

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 2,7 … 2,9 GHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ):
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 10 kW
Průměrný výkon: 1,1 kW
Přístrojový dosah radaru: 60 NM (≙ 111 km)
Rozlišení rozsahu: 230 m
Přesnost měření rozsahu: range: 60 m,
azimuth: 0,18°
Šířka paprsku: β= 1,45°, ε= 5°
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény: 12 nebo 15 ot/min
MTBCF: 5 000 h
MTTR: 1,4 h

AN/TPS-73

AN/TPS-73 je multifunkční primární radar v pásmu S (označení IEEE) nebo v pásmu E (označení NATO), vyrobený výhradně polovodičovou technologií, který lze použít jako taktický radar pro řízení letového provozu s velkým dosahem i jako „vyplňovač mezer“ při průzkumu vzdušného prostoru. Je spojen s monoimpulsním sekundárním radarem. Systém byl vyvinut tak, aby splňoval požadavky řízení letového provozu na sledování, detekci, sledování a identifikaci cílů v prostředí se silným rušením pevných cílů a elektronickými protiopatřeními. Pulzní kmitočtová agilita v celém kmitočtovém pásmu s nízkovýkonným vnitropulzně modulovaným vysílacím impulzem zajišťuje vysokou pravděpodobnost detekce cílů v celé přidělené oblasti a zároveň snižuje možnost průzkumu vlastního radarového stanoviště. Výkonový zesilovač vysílače se skládá z vyměnitelných modulů, z nichž každý má impulsní výkon 300 wattů.

Parabolický reflektor vyvinutý společností Alenia s odraznou plochou ve tvaru sítě jako výřezu z paraboloidu je osvětlován dvěma zářiči, což vede ke zvýšené odolnosti proti rušení pevných cílů. Může být napájen lineární horizontální nebo kruhovou polarizací. Přijímač s nízkým šumem zajišťuje optimalizovanou detekci pohyblivých cílů a využívá elektronickou mapu pevných cílů pro nastavené prahové hodnoty v osmi dopplerovských filtrech. Automatický extraktor ploch spravuje 600 potvrzených nebo 300 nepotvrzených cílových stop současně. Pro potlačení aktivního rušení mění radar nosnou frekvenci od impulsu k impulsu nebo od skupiny impulsů ke skupině impulsů a automaticky vyhledává frekvenci s nejmenším aktivním rušením.

AN/TPS-73 je umístěn v jediném standardizovaném 10stopém kontejneru ISO, který rovněž poskytuje prostor pro uložení anténní soustavy během přepravy. Radar lze přepravovat po zemi, po moři i vzduchem (C-130, CH-53).

AN/TPS-73 získala americká námořní pěchota (USMC) v roce 1990 a byl nasazen i ve válce v Iráku. V rámci systému MATCALS (Marine ATC and Landing System) bylo americké armádě dodáno 18 radarů TPS-73. Radar původně vyráběla společnost Paramax (dceřiná společnost UniSys) a později společnosti Lockheed Martin Tactical Defence Systems v Great Neck ve státě New York a Alenia SpA (Itálie). V současné době je nahrazován multifunkčním radarem AN/TPS-80 “G/ATOR”.

Radar byl vyráběn v licenci společností Alenia (později Selex ES, nyní Leonardo) a prodáván pod názvem Argos 73.[1]

Zdroj:

  1. leták výrobce (186 kByte)