www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

AN/FPN-63(V)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/FPN-63

Resim 1: AN/FPN-63

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9,00 GHz … 9,16 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 2750 Hz sabit
3300 Hz (7, 8, 9) kademeli
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 80 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 20 NM
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: Uçuş rotası: β = 0.85°, ε = 2.2°
Süzülme yolu: β = 3.8°, ε = 0.55°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/FPN-63

AN/FPN-63(V) yarıiletken teknolojisi ile üretilmiş X-bandı hassas yaklaşım radarıdır, monte edildiği döner tabla uzaktan kumanda edilerek ana uçuş yönüne çevrilebilir.

AN/MPN-23 radarı, AN/FPN-63(V) radarının aynı teknik kullanılarak geliştirilmiş çekici üzerine monte edilebilen taşınabilir sürümüdür.

Bu radar kötü hava koşullarında askeri ve sivil uçaklara inişte teknik kolaylıklar sağlar. Radarın kapsama alanı yükseklik açısında 8 derece ve azimut açısında ise 20 derecedir. Menzil 10 ya da 20 deniz mili olarak seçilebilir. 5 deniz mili işaretleri diğer menzil işaretlerinden biraz daha parlaktır. Keza yükseklik açısında kullanılacak iniş pisti için kararlaştırılmış yükseklik değerini belirten minimum işaretleri bulunur. Eğer meteorolojik – ya da yerden sabit yansıma parazitleri kapsama alanında görüntülenecekse, bu parazitleri bastırmak için Hareketli Hedef Belirteç parametrelerini değiştirmek mümkündür. Bir hassas inişte rotadan sapma 30 ayaktan ya da 0,2 dereceden daha büyük olmamalıdır (hangisi daha büyükse). Hava kontrol kulesi operatörleri ideal iniş pistinden ya da rotadan sapmaları telsizle pilota bildirir.

AN/FPN-63(V) Hassas İniş Radarı deniz hava istasyonlarında (Naval Air Stations, NAS) ve Deniz Piyade Birlikleri Hava İstasyonlarında (Marine Corps Air Stations, MCAS) hava trafik kontrol operasyonlarında kullanılmaktadır. Bu radar önceki AN/CPN-4 radarının yerini almıştır.

AN/FPN-63(V) 1978 yılından bu ABD Donanması tarafından kullanılmaktadır. Sistem, planlanan kullanım süresini çoktan aşmıştır.