www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

ARSR-4

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ARSR-4

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 215 − 1 400 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 150 μs NLFM
(sub-pulses: 90 µs; 60µs)
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 65 kW
Ortalama Güç: 3,5 kW
Aletli menzil: 463 km
Menzil Çözünürlüğü: 323 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,5º
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 5 dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

ARSR-4

ARSR-4 Hava Yolu Gözetleme Radarı (Air Route Surveillance Radar) yarıiletken teknolojisi ile üretilmiş, evreuyumlu, 3- boyutlu, L-bandında çalışan, büyük ölçüde başında operatör gerektirmeyen bir uzun menzil radarıdır. Askeri adı AN/FPS-130 dir.

ARSR-4 radarının anteni değişik yükseklik açılarında ikisi aynı anda gönderilebilen ve işaretleri işlenebilen toplamda 9 adet anten çizgesi oluşturur. Bir grup antenle beslenme antenin yan topuzlarını -35 dB değerinin altına çeker ve böylece dairesel polarizasyon vasıtasıyla uçaklar kötü hava koşullarında bile daha iyi algılanır.

Göndericiler yarıiletken teknolojisi ile üretilmiştir. Gönderici her biri farklı taşıyıcı frekanslarda gönderilen (Frekans-Çeşitlemeli Radar) iki alt-darbesi bulunan intra-darbe modüleli dalga biçimini kullanır. Radarın hedefi belirleme hassasiyeti 0,176° azimut açısında, 914 m yükseklikte 116 m dir. Sekiz adet Doppler süzgeci 400 km e kadar bir menzilde yerden yansıma parazitleri ile denizden ve hava koşullarından kaynaklanan parazitleri bastırır.

Modüler yapılı sayısal Çizit Çekip Çıkarıcı ve izleyici her bir taramada 800 adet uçak hedefini ve 200 adet parazit- ve meteoroloji raporunu algılayabilecek kapasitede tasarlanmış olup temel sürümleri şimdiden % 50 bir yedek kapasiteye sahiptir ve kapasitesini kolayca arttırmak mümkündür. Tam tümleşik ikincil radar ATCBI-6M Uluslararası Sivil Havacılık Kurumunun ( ICAO) ve ATCRBS Amerikan Ulusal Standardına uygundur. Hem daha önceki IFF (dost veya düşman tanımlama) modları, hem de Mod S ve askeri Mod 4 desteklenir. ARSR-4 radarı 6 seviyede meteorolojik verileri işleyebilir.

Gönderici anten dönme tablasının altında yer alır ve bu sayede sistem çalışırken tamir ve bakım için ulaşmak kolaydır. Yerleşik otomatik yeniden yapılandırma sayesinde yedek kapasite ve yedekleme modülleri sistemin çalışma güvenilirliği oldukça fazladır.

Amerika Birleşik Devletleri hava sahasında uçuş trafiğinin gözlemlenmesi için sınırlara ve sahillere kurulmuş 44 adet ARSR-4 radarı bulunmaktadır.