www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ARSR-4

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: ARSR-4

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1 215 − 1 400 MHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 150 μs NLFM
(sub-pulses: 90 µs; 60µs)
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 65 kW
Moc średnia: 3,5 kW
Zasięg instrumentalny: 463 km
Rozróżnialność w odległości: 323 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,5º
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 5 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

ARSR-4

ARSR-4 (Air Route Surveillance Radar) to spójny, trójwymiarowy radar szerokopasmowy zbudowany w technologii półprzewodnikowej, pracujący w dużej mierze bez nadzoru w paśmie L. Jego oznaczenie wojskowe to AN/FPS-130.

Antena ARSR-4 generuje wzorce antenowe o łącznie 9 różnych kątach elewacji, z których dwa mogą być nadawane i przetwarzane jednocześnie. Karmienie anteną macierzową redukuje klapy boczne anteny poniżej -35 dB i umożliwia lepsze rozpoznawanie samolotów w obszarach o złej pogodzie dzięki kołowej polaryzacji.

Przetwornik zbudowany jest w technologii półprzewodnikowej. Wykorzystuje ona falę modulowaną wewnątrzimpulsowo z dwoma podimpulsami, z których każdy transmitowany jest z inną częstotliwością nośną (radar o zróżnicowanej częstotliwości). Dokładność pozycjonowania wynosi 116 m w odległości, 0,176° pod kątem bocznym i 3 000 stóp (914 m) na wysokości. Osiem filtrów dopplerowskich tłumi stałe cele, zakłócenia morza i pogody na odległość do 400 km.

Modułowy, cyfrowy ściągacz wykresów jest przeznaczony do pozyskania 800 celów lotu i 200 raportów o zakłóceniach i pogodzie. Nawet wersja podstawowa ma 50% rezerwy i może być łatwo rozbudowywana. W pełni zintegrowany radar wtórny ATCBI-6M jest w pełni zgodny z normami ICAO oraz amerykańskim systemem ATCRBS. Obsługiwane są starsze tryby IFF, jak również tryb S i wojskowy tryb 4. ARSR-4 przetwarza informacje pogodowe podzielone na 6 poziomów.

Nadajnik znajduje się pod gramofonem antenowym i dzięki temu jest dostępny do prac naprawczych i konserwacyjnych podczas pracy. Wbudowana automatyczna rekonfiguracja z rezerwami mocy i nadmiarowymi komponentami zapewnia wysoką niezawodność działania. System jest obsługiwany bezobsługowo. Sterowanie i monitorowanie odbywa się za pomocą zdalnego sterowania.

Ruch lotniczy w amerykańskiej przestrzeni powietrznej jest monitorowany przez 44 jednostki radarowe ARSR-4 stacjonujące wzdłuż granic i wybrzeży.