www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gemi Radarı

RP-5G

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Hassas Yaklaşım Radarı RP-5G

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9 250 - 9 500 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 1,8; 2; 2,2 kHz ±10%
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,5 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2 · 150 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 30 km
Menzil Çözünürlüğü: 120 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: β= 0,8°; ε = 0,5°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

RP-5G

TESLA RP-5G radarı önceki TESLA firması, Pardubice tarafından üretilmiş bir hassas yaklaşım radarıdır. Bu radar halen Doğu Avrupa ülkelerinde ve Asya’da birçok havaalanında faaldir ve birçok Doğu Avrupa firması bu radarların modernizasyonu için teklifte bulunmuşlardır.

RP-5G pratikte biri rota ve diğeri süzülüş yolu için iki bağımsız radardan oluşmaktadır. Her bireysel radar iki adet ayarlanabilen benzer magnetron göndericiye sahip bir frekans-çeşitlemeli-radardır. Bu göndericiler arasındaki frekans açıklığı 150 MHz olup her bir gönderim darbesi arasındaki zamansal açıklık 1 µs dir. Burada aralarında 9:10:11 gibi oran bulunan üç farklı darbe tekrarlama frekansı kullanılır ve bunlar her darbe periyodunda tekrarlar. Bu önlemler sayesinde yerden sabit bastırma işlemi sırasında kör hızların sisteme olan etkisi azalır. Her iki farklı frekansın gönderimi sırasında hiçbir kör hız oluşamaz. Alıcılardaki ara frekans değeri 30 MHz, bant genişliği 3,2 MHz dir. Alıcıların gürültü katsayısı 8 dB dir.

Antenler parabolik yansıtıcılar, ışıyıcılar ve polarizatörlerden meydana gelmektedir. Yatay rota anteni merkeze göre ya ±10° ya da ±15° arasında döner. Bu antene mekanik olarak -2,5° ila +7,5° arasında bir eğim verilebilir. Dikey konulmuş süzülme yolu anteni ise yataya göre -1° ila +9° arasında inip kalkabilir. Bir tam çevrim yaklaşık 0,6 Hz lik bir hız ile gerçekleşir, veri yenileme hızı en az 1 Hz dir. Aygıt doğrusal ya da dairesel polarizasyonla çalışabilir. Dairesel polarizasyonda dağıtılmış hidrometeorlar da bir hacim hücresinde (yağmur bölgesi) kolayca bastırılabilir ve bu polarizasyon türü ile uçak gibi nokta hedefler çok daha iyi algılanabilir.