www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

RP-5G

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Precision approach radar RP-5G

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9 250 - 9 500 MHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 1,8; 2; 2,2 kHz ±10%
Szerokość impulsu (τ): 0,5 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 2 · 150 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 30 km
Rozróżnialność w odległości: 120 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: course: β= 0,62° ±0,12°;
glide path: ε = 0,44°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

RP-5G

RP-5G jest precyzyjnym radarem zbliżeniowym byłej firmy TESLA Pardubice. Wciąż działa na wielu lotniskach w Europie Wschodniej i Azji, a firmy wschodnioeuropejskie mają wiele ofert modernizacji.

RP-5G składa się praktycznie z dwóch niezależnych radarów: jednego na kurs i jednego na tor schodzenia. Każda pojedyncza jednostka to radar o zróżnicowanej częstotliwości z dwoma identycznymi przestrajanymi nadajnikami magnetronowymi. Odstęp częstotliwości pomiędzy tymi nadajnikami wynosi 150 MHz, odstęp czasowy pomiędzy obu impulsami transmisyjnymi wynosi 1 µs. Stosowane są trzy różne częstotliwości powtarzania impulsów, które mają stosunek 9:10:11 i są powtarzane co trzy okresy impulsów. Miara ta zmniejsza wpływ prędkości obrotowej żaluzji w systemie do stałego tłumienia celu. W połączeniu z dwiema różnymi częstotliwościami transmisji nie mogą wystąpić żadne ślepe prędkości obrotowe. Częstotliwość pośrednia w odbiornikach wynosi 30 MHz, a szerokość pasma 3,2 MHz. Poziom szumów w odbiorniku wynosi 8 dB.

Anteny składają się z reflektorów parabolicznych, grzejników i polaryzatorów. Pozioma antena kierunku przesuwa się o ±10° lub ±15° od linii środkowej. Mechaniczne nachylenie -2,5°  …  +7,5° może być regulowane. Antena do pionowego toru ślizgowego obraca się w zakresie od -1° do +9° od poziomu. Pełny cykl przeszukiwania jest wykonywany przy około 0,6 Hz, częstotliwość odświeżania danych wynosi co najmniej 1 Hz. Można stosować polaryzację liniową lub kołową. Ponieważ w przypadku polaryzacji kołowej odbicia przy rozproszonych hydrometeorach w celu objętościowym (obszarze deszczu) są nieznacznie tłumione, cele punktowe (samoloty) w tym celu objętościowym mogą być lepiej rozpoznawane przy tego typu polaryzacji.