www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

RP-5G

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: Präzisionsanflugradar RP-5G

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 9 250 - 9 500 MHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF): 1,8; 2; 2,2 kHz ±10%
Šířka vysílacího impulsu (τ): 0,5 µs
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 2 · 150 kW
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 30 km
Rozlišení rozsahu: 120 m
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku: Kurs: β= 0,62° ±0,12°;
Gleitweg: ε = 0,44°
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény:
MTBCF:
MTTR:

RP-5G

RP-5G je přesný přibližovací radar od bývalé společnosti TESLA Pardubice. Je stále v provozu na mnoha letištích ve východní Evropě a Asii a od východoevropských společností je k dispozici mnoho nabídek na jeho modernizaci.

RP-5G se prakticky skládá ze dvou nezávislých radarů: jednoho pro kurz a druhého pro sestupovou dráhu. Každá jednotlivá jednotka je radar s frekvenční diverzitou se dvěma identickými laditelnými magnetronovými vysílači. Frekvenční odstup mezi těmito vysílači je 150 MHz a časový interval mezi dvěma vysílacími impulsy je 1 µs. Používají se tři různé frekvence opakování pulzů, které mají poměr 9:10:11 a opakují se každé tři periody pulzů. Toto opatření snižuje vliv slepých rychlostí v systému pro potlačení pevného cíle. Spolu se dvěma různými vysílacími frekvencemi nemůže dojít k žádným slepým rychlostem. Mezifrekvence v přijímačích je 30 MHz se šířkou pásma 3,2 MHz. Šumové číslo přijímače je 8 dB.

Antény se skládají z parabolických reflektorů, zářičů a polarizátorů. Anténa s horizontálním průběhem se naklání buď o ±10°, nebo o ±15° od osy. Lze nastavit mechanický sklon -2,5° … +7,5°. Vertikálně orientovaná klouzavá anténa se naklání v rozsahu -1° až +9° od vodorovné roviny. Úplný cyklus otočení se provede přibližně za 0,6 Hz, rychlost obnovy dat je nejméně 1 Hz. Lze použít lineární nebo kruhovou polarizaci. Protože kruhová polarizace mírně potlačuje odrazy od rozložených hydrometeorů v objemovém cíli (dešťová oblast), umožňuje tento typ polarizace lépe detekovat bodové cíle (letadla) v tomto objemovém cíli.