www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçuş Güvenlik Radarları

ASR 2000

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ASR 2000 Havaalanı Gözetim Radarı

Resim 1: ASR 2000 Havaalanı Gözetim Radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2,7 … 2,9 GHz
(S-bandında)
Darbe Tekrarlama Zamanı: 0,9 ve 1,1 ms arasındaki
Darbe Tekrarlama Frekansı: 1000 Hz çevresinde
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,8 µs / 60 ya da 80 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1,5 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 60 ya da 80 NM
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: yaklaşık 1.5°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 4 s (15 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

ASR 2000 Havaalanı Gözetim Radarı

ASR 2000 Havaalanı Gözetim radarı havaalanı trafik kontrolü için kullanılan fiyatı çok uygun bir arama radarıdır. Bu radar havaalanı kontrolörlerine 111 km (isteğe göre 148 km) yarıçapındaki bir bölgede bulunan uçakların güncel koordinatlarını sağlar. ASR 2000 radarı klistron tüplü gönderici kullanan bir önceki model ASR 8 tipinin devamıdır. Ancak ASR 2000 radarı ITT-Gilfillan firması tarafından geliştirilmiş biri çökse bile diğeri göreve devam eden modüler yapıda yarıiletken göndericiler kullanır. Darbe gücü kullanılan modül sayısına bağlı olarak 8, 16 ya da 32 kW olabilir ve görev döngüsü %6 ila en fazla % 11 arasındadır. Uyartıcı katındaki yüksek frekanslı işaretler sayısal bireştirici (synthesizer) vasıtasıyla üretilir ve yazılım ile ±1 kHz hassasiyetle kontrol edilebilir. Tüm sistem mimarisi COTS- (Commercial Off The Shelf - Piyasadan Hazır Temin Edilebilen Malzemeler) modülleri olarak adlandırılan kalitesi yüksek ve piyasadan kolayca temin edilebilen ürünlerden oluşmuştur. Modüller arıza durumunda kolayca değiştirilebilir. Bu özellik radarın eğitim ve bakım masraflarında tasarruf sağlar.

Alıcılardaki ve radar işaret işlemcisindeki yedek modüller Thomson-CSF firması tarafından geliştirilmiştir. Alıcı, bir sayısal darbe sıkıştırma sırasında çok yüksek bir dinamiğe ve hareketli hedef seçiminde çok yüksek bir uyuma sahiptir. Yağışların ekranda görüntülenebilmesini sağlayan bir ayrı meteoroloji kanalı da bulunmaktadır. Dinamik bölge 65 dB den daha büyük olup, darbe sıkıştırma oranı ise 18,75 dB dir. Bir doğrusal ve bir logaritmik ara frekans yükselticileri paralel çalışırlar. Hedefleri gürültü altında görüş yeteneği 57 dB dir.

Anten kosekant-kare çizgeli bir parabolik antendir. Anten çizgesi −28 dB gibi çok düşük yan topuzlara (lobes) sahiptir. Antenin alt ve üst demetleri iki adet boynuz besleyici (feedhorn) tarafından beslenir. Antenin üst ve alt demetlerinin kazançları 32 dB dir. Polarizasyon doğrusal dikey ya da dairesel seçilebilir. Birincil radar anteninin üst kısmında ikincil radara ait bir Geniş Dikey Anten (LVA) yer alır. ASR 2000 radarı ICAO kurumunun hava trafik radar normlarına uygundur.