www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ASR 2000

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: ASR 2000 Airport Surveillance Radar

Rysunek 1: ASR 2000 Airport Surveillance Radar

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,7 … 2,9 GHz (pasma S)
Okres powtarzania impulsów: ca. 0,9 … 1,1 ms
Częstotliwość powtarzania impulsów: ca. 1000 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,8 µs / 60 lub 80 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 1,5 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 60 lub 80 NM
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: ca. 1,5°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 15 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

ASR 2000

Radar podejścia ASR 2000 jest bardzo ekonomicznym radarem nadzoru przestrzeni powietrznej przeznaczonym do kontroli ruchu lotniczego, który zapewnia kontrolerom ruchu lotniczego aktualne pozycje statków powietrznych w strefie kontroli lotniska i w promieniu od 111 do (opcjonalnie) 148 km wokół wyświetlacza radaru. ASR 2000 został opracowany jako model zastępczy dla dotychczas stosowanych radarów kontroli ruchu lotniczego, np. typu ASR 8, który nadal zawierał nadajnik o mocy klistrona. Natomiast w ASR 2000 zastosowano modułowy nadajnik półprzewodnikowy opracowany przez ITT-Gilfillan, w którym awaria poszczególnych modułów nie prowadzi do całkowitej awarii. W zależności od liczby zastosowanych modułów, moc impulsowa może wynosić od 8 do 16 i do 32 kW przy normalnym cyklu pracy od 6% do maksymalnie 11%. Generowanie wysokich częstotliwości (w module Exciter) odbywa się za pomocą cyfrowego syntezatora i może być kontrolowane przez oprogramowanie z dokładnością do ±1 kHz. Cała architektura systemu oparta jest na nowoczesnych modułach COTS o dobrej dostępności i wysokiej wydajności. Wszystkie moduły są zaprojektowane jako moduły łatwe do wymiany. Oferuje to najlepsze warunki dla konserwacji i szkoleń przy niskich kosztach utrzymania.

Dwa redundantne stojaki z odbiornikami i procesorem sygnału radarowego zostały w całości opracowane przez Thomson-CSF. Odbiorniki oferują bardzo wysoki zakres dynamiczny z cyfrową kompresją impulsów i adaptacyjnym wyborem ruchomych celów. Oddzielny kanał pogodowy jest dostępny do wyświetlania obszarów z opadami atmosferycznymi. Zakres dynamiki jest większy niż 65 dB, a wzmocnienie kompresji impulsów wynosi 18,75 dB. Linearny i logarytmiczny wzmacniacz częstotliwości pośredniej pracują równolegle. Możliwość wyboru celów z widma zakłóceń (widzialność podczerwieni) wynosi 57 dB.

Antena składa się z parabolicznego lustra z wykresem cosec². Klapki boczne anteny mają maksymalną wartość −28 dB. Antena jest zasilana przez dwa grzejniki rogowe, które tworzą schemat wysokiej i niskiej wiązki. Wzmocnienie anteny nad sygnałem „high beam horn” wynosi 32 dB, a nad sygnałem „low beam horn” 34 dB. Polaryzacja może być przełączana pomiędzy liniowym pionem a kołem. Antena LVA dla radaru wtórnego znajduje się nad główną anteną radaru. ASR 2000 spełnia wymagania ICAO dotyczące radarów ATC.