www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçuş Güvenlik Radarları

Watchman

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Watchman radarı

Resim 1: Watchman radarı (© bilinmiyor)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2 750 … 3 050 MHz
(S- bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: ≈ 1,100 Hz (yalpalamalı)
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,4 ve 20 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 58 kW
Ortalama Güç: 1,3 kW;
Aletli menzil: 145 km (220 km)
Menzil Çözünürlüğü: 60 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: β=1,5°   ε=30°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:  
Anten Dönüş Adedi: 4 s (15 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

Gözetim Radarı ”Watchman”

Watchman Ailesi radarlar S-bandında çalışan 70 li yılların sonlarına doğru Siemens-Plessey GmbH firmasınca geliştirilmiş, orta menzilli hava sahası araştırma ve havaalanı yaklaşım radarlarıdır. Bu radar modüler bir mimariye sahiptir ve bu modüller istenen göreve uygun olarak devreye girerler. Bu radarın seçenekleri arasında; alüminyum veya karbon-fiberden imal edilmiş taşınabilir ya da sabit anteni; sekiz adede kadar farklı Doppler süzgece sahip uyumlu (adaptive) Hareketli Hedef Algılayıcıyı (Moving Target Detector, MTD) ve yerel izleme (local tracking) için bir çizit işlemciyi sayabiliriz. Gönderici bir adet ya da seçime bağlı olarak daha fazla sayıda Yürüyen Dalga Tüplerinden meydana gelmiştir. Bu sayede radar 222 km menzile kadar frekans-atak (frequency-agile) modda değişik frekanslarda çalıştırılabilir.

İki farklı gönderim darbe katarı kullanılır; ilki yakın sahadaki hedefler için yüksek çözünürlük sağlayan 0,4 µs lik çok kısa bir darbe, diğeri ise uzak menzillerdeki yansıtırlık yüzeyleri küçük hedefleri algılamak için 20 µs lik çok daha uzun süreli bir darbe. Uzun darbe, alıcıda bir SAW süzgeci (Surface Acoustic Wave Equalizer) vasıtasıyla 60 m lik bir çözünürlük seviyesini yakalayabilmek 1:50 oranında sıkıştırılır. Alım hattında uzun ve kısa darbelerin işaret ayrımı farklı taşıyıcı frekanslarla yapılır. Hedef, 9 farklı kademeye kadar darbe tekrarlama frekansının değiştirilmesi (staggering) ile daha iyi tanınır. Watchman (S) radarının son versiyonunda katıhal göndericiler kullanılmaktadır. Bu radara çok sayıda modernizasyon yaparak –126 dBm gibi çok hassas sayısal alıcılar eklendi. Radarda akıllı hedef izleme yordamlarına sahip bir çizit-çekip çıkarıcı (Plot Extractor) bulunmaktadır. Yine bu radarda 10-6 gibi bir Sabit Yanlış Alarm Oranına, ayrıca çok yüksek çözünürlüklü bir parazit-haritasına (cluttermap) sahip, radarın çok yakın bölgesindeki güncel gürültü genliğinin 1/8 ine ilaveten daha önceki taramalardaki gürültü genliğinin 7/8 ini ekleyerek bir α-düzleme işlemi yapan; ve böylece gürültülerin ve yerden sabit yansımaların hedeflenen eşik seviyesini yükselten bir yeni radar işaret işlemcisi kullanılmaktadır.

Watchman radarı İngiliz Savunma Bakanlığının İngiltere’deki ve dünyadaki operasyon istasyonlarının büyük bir çoğunluğunda Hava Güvenlik Radarı olarak kullanılmaktadır. Halen 90 Watchman radarının 40 ı faal durumdadır. Watchman radarının bir taktik taşınabilir versiyonu kriz bölgelerindeki havaalanlarında operasyonel görevlerde İngiliz birlikleri tarafından kullanılmaktadır.