www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

SRE-M

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: Anténa ze stanoviště Nordholz (Německo)

SRE-M6

Obrázek 1: Anténa ze stanoviště Nordholz (Německo)

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 1250 … 1350 MHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF): 310 - 480 Hz
Šířka vysílacího impulsu (τ): 2 µs
Impulsní výkon: > 2,5 MW
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 400 km
Rozlišení rozsahu: 1 km
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku: 1,1°
Otáčky antény: 5 s … 12 s
MTBCF:
MTTR:

SRE-M Radar Family

Historie této rodiny radarů pro řízení letového provozu začala bezprostředně po druhé světové válce, kdy byl v roce 1956 vyroben první pozemní radarový systém (v licenci Bendix) společností DASA (GRS). Na tento radar navázal vlastní vývoj společnosti DASA, radar SRE- LL, který byl vyráběn v šedesátých a na počátku sedmdesátých let.

Počátkem roku 1976 byl dodán první koherentní radar s názvem SRE- M5 (Surveillance Radar Equipment) s klystronem jako výstupním stupněm vysílače. Tento radar se úspěšně prodával v mnoha zemích a později byl modernizován modulátorem na bázi polovodičů. Tento modernizovaný systém se pak nazýval SRE- M6

Při následující modernizaci na počátku devadesátých let byl klasický systém MTI nahrazen dopplerovským procesorem MTD. Tento nový systém následně dostal název SRE- M7. Nakonec následoval SRE- M8, který byl navíc vybaven vysílačem v polovodičové technologii a digitálním filtrem pro kompresi impulzů.

Anténa této rodiny radarů kombinuje dva zářiče s různými tvary diagramů. Horní diagram antény s kosekantním čtvercovým diagramem a (dolní) diagram tužkového paprsku. Při vysílání jsou oba zářiče napájeny ve fázi, a proto vyzařují výrazný kosočtvercový diagram s velmi nízkou spodní hranou. V důsledku rozložení výkonu určeného konstrukcí je vyzařován konstantní tvar diagramu. Polarizaci lze přepínat mezi vertikální a kruhovou.

Při příjmu lze anténní diagram měnit ve čtyřech stupních pomocí digitálně řízených fázových posunovačů a atenuátorů. Pro snížení vlivu pevných cílů lze například zvýšit spodní okraj kosočtvercového obrazce napájením spodního směrového členu ve fázové opozici. Mezi alternativně možným čistě tužkovým diagramem svazku spodního zářiče lze nastavit mnoho mezistupňů.

Velká horizontální anténní soustava nad anténním reflektorem je anténa sekundárního radaru, známá také jako „Beacon”-anténa. (Jedná se o anténu LVA.) V zadní části je umístěna velká deska s větrným deflektorem, která zajišťuje rovnoměrnější zatížení obou rotačních motorů při silném větru.

SRE- M6 používá osminásobnou, SRE- M7 trojnásobnou rozloženou frekvenci opakování impulsů metodou frekvenční diverzity. Díky vysílači v polovodičové technologii vysílá SRE- M8 s odlišnou délkou trvání pulzů:

SRE - M6 /M7SRE- M8
Doba trvání impulsu2 µs
Dlouhý dosahaž 250 µs
Krátký dosahaž 12 µs
Dílčí impulsy0,6 µs
Impulsní výkon> 2,5 MW< 75 kW
Opakovací frekvence pulzů310 … 480 Hz300 … 700 Hz
Galerie obrázků SRE-M

Obrázek 2: Anténa SRE-M6 od belgické společnosti Bertem

Obrázek 3: Skříň vysílače s klystronem, pod ním pulzní transformátor, vedle něj řídicí jednotka.

Obrázek 4: Místnost zařízení s elektronikou a vlnovodným systémem, skříněmi vysílače, přijímače a signálového procesoru.

Obrázek 5: Výkonový zesilovač, součást vysílače SRE- M8