www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

PAR-80

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
Precision Approach Radar PAR 80
(Kliknij aby powiększyć: 480·640px = 67 kByte)

Rysunek 1: Otwarte szafy z układami elektronicznymi zakładu referencyjnego

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma I
Okres powtarzania impulsów: 290 µs
Częstotliwość powtarzania impulsów: 3450 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,24 µs
Czas odbioru sygnału echa: 250 µs
Czas zwrotu: 40 µs
Moc impulsowa: 180 kW
Moc średnia: 124 W
Zasięg instrumentalny: 37 km
Rozróżnialność w odległości: 36 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,1°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

PAR-80

PAR-80 (Precision Approach Radar) jest następcą radaru podejścia AN/FPN-36, który jest instalowany bezpośrednio przy pasie startowym na lotniskach i obsługuje kontrolera ruchu lotniczego w ostatniej fazie lotu przed lądowaniem. Idealna ścieżka schodzenia, a samolot jest wyświetlany na wyświetlaczu wizualnym. Jeśli aktualna pozycja statku powietrznego odbiega od tej idealnej linii, kontroler ruchu lotniczego może poinformować o tym pilota drogą radiową („mówienie w dół”).

PAR-80 współpracuje z anteną fazową, której wiązka jest elektronicznie wychylana w sektorze poziomym i mechanicznie wychylana w pionie za pomocą bardzo precyzyjnego, eliptycznego koła zębatego. Dla większego bezpieczeństwa, moduły elektroniczne są podwajane, zawsze dostępny jest drugi system obok aktualnie pracującego urządzenia.

Ze względu na wysokie wymagania co do dokładności, system musi być regularnie sprawdzany metrologicznie poprzez odloty. Jednakże, PAR-80 nie jest jeszcze systemem lądowania według wskazań przyrządów, ale nadal jest często używany na mniejszych lotniskach.

W międzyczasie opracowano nowy wyświetlacz, który ma zastąpić starą analogową lampę obrazową. Ten nowy wyświetlacz cyfrowy oferuje lepsze warunki użytkowania jednostki radarowej, szczególnie w trudnych warunkach bałaganu, może sterować całą jednostką radarową za pomocą oprogramowania i rozwiązuje szczególnie problemy części zamiennych i konserwacji starego wyświetlacza.

Galeria zdjęć PAR 80

Rysunek 2: Unowocześnienie z Beta Scan Scope, © 2009 Intersoft Electronics

Rysunek 3: starsza jednostka wyświetlacza w warsztacie