www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

DASR

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky
ATC-Radar ASR 11
(klikni pro zvětšení:284·373px = 15 kByte)

Obrázek 1: Anténa ASR 11

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 2,7 … 2,9 GHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ): 1 µs, 80 µs
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 25 kW
Průměrný výkon: 2,1 kW
Přístrojový dosah radaru: 60 NM (≙ 110 km)
Rozlišení rozsahu: 926 m
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku: 1,41°
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény: 12 ot/min
MTBCF:
MTTR:

DASR

DASR (Digital Air Surveillance Radar, vojenské označení: AN/GPN-30) je digitální radar pro řízení letového provozu, který pracuje v pásmu S (označení IEEE) nebo v pásmu E (označení NATO). V souladu s americkou nomenklaturou dostal DASR označení ASR 11. DASR je radar řízení letového provozu s novými technologiemi, který nahrazuje staré analogové radary ASR-7 (AN/GPN-12), ASR 8 (AN/GPN-20) a ASR 9. Tyto starší radary (mnohdy staré více než 20 let) byly nahrazeny kvůli lepšímu a levnějšímu výkonu DASR, aby byl splněn požadavek na schopnost digitální sítě a dodatečné zobrazení počasí na zobrazovacích jednotkách řídících letového provozu.

Radarový systém ASR 11 se skládá z primárního radaru a sekundárního radaru, někdy nazývaného „Beacon“. Radar může také využívat meteorologický kanál k měření poruch dešťové oblasti a jejich zobrazení na obrazovce, rozdělené do šesti tříd intenzity.

Kryt na levé straně obrázku 2 je vysílač. Ovladače jsou dvě pouzdra úplně vpravo a výkonové zesilovače jsou dvě řady čtyř pouzder vlevo od ovladačů. Pravá část obrázku 2 je stojan s napájecím zdrojem. Napájí vysílač, ale také přijímače a procesory signálových dat provozním napětím.

Zdroj: Datový list z www.faa.gov

Fotogalerie ASR 11

Obrázek 2: Skříň vysílače a napájecí zdroj ASR 11

Obrázek 3: Přístupová řídicí místnost