www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçuş Güvenlik Radarları

Havaalanı Gözetim Radarı ASR 9

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
ASR 9 anten kulesi 
(Büyütmek için tıklayınız: 608·480 piksel = 179 kByte

Resim 1: ASR 9 kulesi
(© MIT Lincoln Laboratory)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2,7 ila 2,9 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 325 ila 1200 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1,3 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 110 km
Menzil Çözünürlüğü: 150 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1,4°
Anten Dönüş Adedi: 12,5 dönüş/dak
MTBCF: 3 500 h
MTTR:

Havaalanı Gözetim Radarı ASR 9

ASR 9 bir havaalanı gözetim radarı olarak, uçuş bilgilerini ve meteorolojik verileri eşzamanlı görüntüleyebilen ilk radar sistemidir. ASR 9 radarı, hem çok güçlü sabit hedef yansımalarının, hem de kötü hava koşulların hakim olduğu bölgelerde bulunan uçakların konumlarını daha iyi algılayabilmek için dairesel polarizasyon ve yerden yansıma parazitleri bastırma sistemi kullanır. Bağımsız bir meteoroloji kanalı, herhangi ikisi uçuş kontrol görevlilerince seçilerek ekranlarda görüntülemek için kullanılan altı farklı yükseklikte meteorolojik veriler sağlar. Bu radarın askeri adı AN/GPN-27.

Kuvvetli parazit yansımalar (clutter) bulunan bölgelerde uçan küçük yansıtırlık yüzeylerine sahip hedeflerin konumlarının belirlenebilmesi için ASR 9 radarı (yalnızca alt demette) çift demetli ışıma diyagramı, bir sayısal işleme tekniği, gelişmiş sabit hatalı alarm devresi ve bir taramadan-taramaya izleyici (scan-to-scan tracker) kullanır. İşaret işlemcileri aynı zamanda teğetsel uçan uçakları da algılayabilmek için yüksek çözünürlüklü yerden yansıma parazit haritası (clutter map) kullanır.

Sistem, başında bir görevli olmaksızın çalışabilir, uzaktan kumanda edilebilir ve bakımı yapılabilir. Yedeklemeli (redundant) sistemi sayesinde 3 500 saat güvenle çalışabilir. Bir arıza durumunda yerleşik test aygıtı (BITE) otomatik olarak arızayı bulur ve bu bölümü sistemden ayırır. Bu işlem aynı zamanda uzaktan da denetlenebilir. Ayrıca anten mekanizmasında çift anten döndürme motoru ve azimut değişim darbelerini sayan çift darbe kodlayıcı (pulse encoder) bulunur.

ASR 9 radar resim galerisi

Resim 2: ASR 9 anteni

Resim 3: Bir anten kulesi üzerindeki ASR 9 radarı

Resim 4: ASR 9 anteni