www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ASR 9

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
ASR 9
(Kliknij aby powiększyć: 608·480px = 179 kByte

Rysunek 1: Wieża ASR 9
(© MIT Lincoln Laboratory

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,7 … 2,9 GHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 325 … 1200 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 1,3 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 110 km
Rozróżnialność w odległości: 150 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,4°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 12,5 Obr./min
MTBCF: 3 500 h
MTTR:

ASR 9

ASR 9 jest systemem radarowym, który był pierwszym radarem nadzoru lotniskowego, który jednocześnie wyświetlał dane o sytuacji w powietrzu i pogodzie. ASR 9 wykorzystuje polaryzację kołową w połączeniu z tłumieniem celu stałego, aby zapewnić lepszą lokalizację samolotów w obszarach z silnym echem celu stałego, jak również w strefach o złej pogodzie. Oddzielny kanał pogodowy generuje sześć różnych poziomów pogodowych, z których dwa mogą być wybrane przez kontroler ruchu lotniczego i wyświetlane na wyświetlaczu. Wojskowe oznaczenie tego radaru to AN/GPN-27.

Aby zlokalizować cele o małej powierzchni odbijającej w obszarach o silnych stałych celach, ASR 9 wykorzystuje antenę z dwoma wzorcami odbioru (transmisja odbywa się tylko w dolnej wiązce), wykorzystuje cyfrowe przetwarzanie sygnału, obwód zapewniający stałą szybkość fałszywych alarmów oraz urządzenie śledzące skanowanie do skanowania. Procesor sygnałowy do stałego tłumienia celu wykorzystuje mapę bałaganu o wysokiej rozdzielczości do lokalizowania nawet stycznie lecących samolotów.

System może pracować bez nadzoru technicznego i zawiera zintegrowany pilot zdalnego sterowania oraz zdalne wyświetlanie warunków konserwacji. Redundantne dublowanie systemu pozwala na ponad 3 500 godzin pracy na stojąco. Jeśli mimo to wystąpi błąd, jest on automatycznie wykrywany przez wbudowane procedury testowe, a wadliwy system jest wyłączany. Redundancja jest również osiągana przez podwójne silniki napędowe i podwójne enkodery dla impulsów zmiany azymutu.

Galeria zdjęć ASR 9

Rysunek 2: Antena ASR 9

Rysunek 3: ASR 9 na wieży antenowej

Rysunek 4: Antena ASR 9