www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ASR 9

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
ASR 9
(Kliknij aby powiększyć: 608·480px = 179 kByte

Rysunek 1: Wieża ASR 9
(© MIT Lincoln Laboratory

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,7 … 2,9 GHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 325 … 1200 Hz
Szerokość impulsu (τ): 1 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 1,3 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 110 km
Rozróżnialność w odległości: 150 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,4°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 12,5 Obr./min
MTBCF: 3 500 h
MTTR:

ASR 9

ASR 9 jest systemem radarowym, który był pierwszym radarem nadzoru lotniskowego, który jednocześnie wyświetlał dane o sytuacji w powietrzu i pogodzie. ASR 9 wykorzystuje polaryzację kołową w połączeniu z tłumieniem celu stałego, aby zapewnić lepszą lokalizację samolotów w obszarach z silnym echem celu stałego, jak również w strefach o złej pogodzie. Oddzielny kanał pogodowy generuje sześć różnych poziomów pogodowych, z których dwa mogą być wybrane przez kontroler ruchu lotniczego i wyświetlane na wyświetlaczu. Wojskowe oznaczenie tego radaru to AN/GPN-27.

Aby zlokalizować cele o małej powierzchni odbijającej w obszarach o silnych stałych celach, ASR 9 wykorzystuje antenę z dwoma wzorcami odbioru (transmisja odbywa się tylko w dolnej wiązce), wykorzystuje cyfrowe przetwarzanie sygnału, obwód zapewniający stałą szybkość fałszywych alarmów oraz urządzenie śledzące skanowanie do skanowania. Procesor sygnałowy do stałego tłumienia celu wykorzystuje mapę bałaganu o wysokiej rozdzielczości do lokalizowania nawet stycznie lecących samolotów.

System może pracować bez nadzoru technicznego i zawiera zintegrowany pilot zdalnego sterowania oraz zdalne wyświetlanie warunków konserwacji. Redundantne dublowanie systemu pozwala na ponad 3500 godzin pracy na stojąco. Jeśli mimo to wystąpi błąd, jest on automatycznie wykrywany przez wbudowane procedury testowe, a wadliwy system jest wyłączany. Redundancja jest również osiągana przez podwójne silniki napędowe i podwójne enkodery dla impulsów zmiany azymutu.

Galeria zdjęć ASR 9

Rysunek 2: Antena ASR 9

Rysunek 3: ASR 9 na wieży antenowej

Rysunek 4: Antena ASR 9