www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

Airfield Surveillance Radar ASR 9

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky
ASR 9
(klikni pro zvětšení:608·480px = 179 kByte

Obrázek 1: ASR 9 na anténní věži
(© MIT Lincoln Laboratory)

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 2,7 … 2,9 GHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF): 325 … 1200 Hz
Šířka vysílacího impulsu (τ): 1 µs
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 1,3 MW
Průměrný výkon:
Přístrojový dosah radaru: 110 km
Rozlišení rozsahu: 150 m
Přesnost měření rozsahu:
Šířka paprsku: 1,4°
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény: 12,5 ot/min
MTBCF: 3 500 h
MTTR:

Airfield Surveillance Radar ASR 9

ASR 9 je radarový systém, který jako první letištní přehledový radar zobrazoval současně údaje o vzdušné situaci a počasí. ASR 9 využívá kruhovou polarizaci v kombinaci s potlačením pevných cílů, což umožňuje lepší detekci letadel jak v oblastech se silnou ozvěnou pevných cílů, tak v zónách se špatným počasím. Samostatný meteorologický kanál generuje šest různých úrovní počasí, z nichž dvě může na displeji zvolit řídící letového provozu. Vojenské označení tohoto radaru je AN/GPN-27.

K vyhledávání cílů s malou odraznou plochou v oblastech se silnými pevnými cíli používá ASR 9 anténu se dvěma způsoby příjmu (vysílá pouze ve spodním paprsku), digitální zpracování signálu, obvod zajišťující konstantní míru falešných poplachů a sledovací zařízení pro skenování. Zpracovatel signálu pro potlačení pevných cílů využívá mapu pevných cílů s vysokým rozlišením (mapu nepořádku), která umožňuje lokalizovat i letadla letící v tangenciální poloze.

Systém může pracovat bez technického dohledu a obsahuje integrované dálkové ovládání a indikátory stavu dálkové údržby. Redundantní duplikace systému umožňuje pohotovostní dobu více než 3500 hodin. Pokud přesto dojde k poruše, je automaticky detekována vestavěnými testovacími postupy a vadný systém je vypnut. Redundance je také dosaženo díky dvěma pohonným motorům a dvěma snímačům pro impulsy změny azimutu.

Fotogalerie ASR 9

Obrázek 2: Anténa ASR 9

Obrázek 3: ASR 9 na anténní věži

Obrázek 4: Anténa ASR 9