www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Uçuş Güvenlik Radarları

Alenia Marconi ALE 3x5

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Selenia
(Büyütmek için tıklayınız: 800·600 piksel = 49 kByte)
Resim 1: Alenias ALE 335 L Hava Trafik Kontrol radarı anteni, ALE-9 ikincil radar anteni ile birlikte

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı:
D -bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2 MW a kadar
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 28 ila 350 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

„Selenia“ ALE 3x5 L

Bu uçuş güvenlik radarı 13,5 m uzunluğa ve 5,2 m yüksekliğe sahip büyük boyutlarına rağmen önemli bir üstünlüğü bulunmaktadır: Hava koşullarından koruma sağlayan, ancak diğer taraftan işaret güç kaybına neden olabilen bir radom mahfazaya ihtiyaç göstermez. Kullanılan seçenek yan parçalarına bağlı olarak ağırlığı 5 ila 10 ton arasında değişen bu radar en kuvvetli rüzgar koşullarına dayanacak şekilde tesis edilir.

Bu aygıt, terminal alanı kontrol hizmetlerinde, yarıçapı 15 deniz mili ve geniş terminal alanı kontrol hizmetlerinde yarıçapı 90 deniz mili kapsayan bölgede birincil radar gibi çalışır. Diğer taraftan anten çevresinde 190 deniz mili çapında bir bölgede uçuş güvenlik kontrol hizmetlerinde bir en-route radarı olarak çalışır.

Radarın adında bulunan 5 sayısı antenin 5-demetli olduğunu belirtir. Bu demetlerden biri meteorolojik ölçümler için ayrılmıştır.

Anten her birinde 16 modül bulunan, boyutları 40 cm x 80 cm olan 12 dizide toplam 192 modülden meydana gelir. Antenin tam tepesinde uçan uçakların daha iyi algılanabilmesini sağlamak için en alt anten modülü hafifçe yukarıya doğru dönük biçimde monte edilmiştir.