www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Alenia Marconi ALE 3x5

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
Selenia
(Kliknij aby powiększyć: 800·600px = 49 kByte)

Rysunek 1: ALE 335 L ATC-antenna fitted with ALE 9 beacon

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma L
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Alenia Marconi ALE 3x5

Chociaż ta antena radarowa do kontroli ruchu lotniczego jest jedną z największych tego typu anten o długości 13,5 m i wysokości 5,2 m, ma ona jedną ważną zaletę: nie wymaga osłony chroniącej ją przed warunkami atmosferycznymi i może pogorszyć jej działanie. Waży od 5 do 10 ton - w zależności od zastosowania - i jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać nawet najsilniejszy wiatr.

Radar może być wykorzystywany jako radar podstawowy do kontroli obszaru terminali, obejmujący obszar o promieniu 15 mil morskich, do kontroli szerokiego obszaru terminali o promieniu 90 mil oraz jako radar pokładowy do kontroli ruchu lotniczego obszarów w promieniu 190 mil od anteny.

Liczba 5 w nazwie oznacza w sumie 5 schematów anten, z którymi antena pracuje. Jeden wzór anteny jest zarezerwowany do obserwacji pogody.

Antena składa się z 192 identycznych modułów o wymiarach 40 na 80 cm, zainstalowanych w 12 rzędach po 16 sztuk na ramie anteny. Lepsze wykrywanie samolotów lecących pionowo nad anteną uzyskuje się poprzez zainstalowanie najniższego rzędu modułów antenowych lekko pochylonych do góry.