www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Ground Fire

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Ground Fire 300 (GF 300)

Resim 1: Ground Fire 300 (GF 300)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 400 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Ground Fire

Ground Fire, hava savunma ve hava gözetleme görevlerini aynı anda gerçekleştirmek üzere tasarlanmış, S-bandında çalışan, yazılım kontrollü, çok işlevli, yer radar ailesinden bir radardır. Sea Fire radar sistemi temel alınarak geliştirilmiştir.

Yerden Ateşleme radarları, GaN teknolojisindeki aktif Faz Dizisine (AESA) dayalı 4-boyutlu bir radardır ve o kadar toplu bir yapıya sahiptirler ki orta büyüklükte bir kamyona sığarlar, bu da onları hava yoluyla taşınabilir ve çeşitli arazi tiplerine uyarlanabilir hale getirir. Yerden Ateşleme sürümleri, azimut açısında sürekli 360°- ve yükseklik açısında 90°'ye kadar kapsama ile tüm hedef yelpazesini aynı anda tespit edip izleyebilir. Ground Fire, yoğun siste ve parazit işaretlerinin etkisi altında bile çalışabilen Aster ailesi uçaksavar füzeleri ile uyumludur. Radar sistemi ayrıca gelen balistik füzelere karşı erken uyarı verme yeteneğine de sahiptir.

Ground Fire 300 (GF 300) sürümünün, 2025'ten itibaren Eurosam programı SAMP/T – GBAD yeni nesil (New Generation, NG) kapsamında Arabel-radarının yerini alması planlanıyor.

Kaynaklar: