www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

AN/TPY-4

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/TPY-4

Resim 1: AN/TPY-4

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 215 … 1 400 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 300 NM (≙ 556 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

AN/TPY-4

AN/TPY-4, uyduları izleyebilen, alçaktan uçan İnsansız Hava Sistemlerini (UAS) tespit- ve balistik füzeleri arayıp takip edebilen, Aktif Faz Dizi Antenli (AESA)(Active Electronically Scanned Array) üç boyutlu bir L-bandı (IEEE tanımlaması) veya D bandı (NATO tanımlaması) radarıdır. ABD Hava Kuvvetleri tarafından AN/FPS-75 radarının yerini almak için seçildi.

AN/TPY-4, Sayısal Demet Biçimleme tekniğini kullanır ve azimut açısında 360 derece dönebilir veya 90-derece-kapsama alanı ve 1 000 kilometreye kadar maksimum algılama menzile kadar dönmeyen modda çalışabilir. Anten, galyum nitrür teknolojisine (GaN) sahip 1.152 ayrı ışıyıcı elemandan meydana gelir. AN/TPY-4, 30 kilometre irtifadaki hava hedeflerini ve -6 derecelik ışın açısındaki deniz yüzeyi hedeflerini tespit ederek takip edebilir ve karadan deniz gözetimini destekler. Taktik balistik füzelere karşı koymaya yardımcı olmak için 90 dereceye kadar yükseklikteki hedefleri izleyebilir (sükûnet konisi bulunmaz).

Radarın hem sabit hem de mobil sürümleri mevcuttur. C-130 ve C-17 nakliye uçakları, kamyon, tren veya helikopter ile taşınabilir.

Kaynaklar: