www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPY-4

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/TPY-4

Rysunek 1: AN/TPY-4

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1 215 … 1 400 MHz
(pasma L)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 300 NM (≙ 556 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

AN/TPY-4

AN/TPY-4 to radar AESA (Active Electronically Scanned Array) o trójwymiarowym pomiarze w paśmie L (oznaczenie IEEE) lub w paśmie D (oznaczenie NATO), zdolny do śledzenia satelitów, wykrywania nisko latających bezzałogowych systemów powietrznych (UAS) oraz poszukiwania i śledzenia pocisków balistycznych. Został on wybrany przez US Air Force do zastąpienia radaru AN/FPS-75.

AN/TPY-4 wykorzystuje cyfrowe kształtowanie wiązki i może obracać się o 360 stopni lub działać w trybie bez obrotu z pokryciem 90 stopni i maksymalnym zasięgiem wykrywania do 1 000 kilometrów. Antena składa się z 1 152 indywidualnych promienników w technologii azotku galu (GaN). AN/TPY-4 może wykrywać i śledzić cele powietrzne na wysokości 30 kilometrów, jak również cele na powierzchni morza przy kącie wiązki -6 stopni, wspierając naziemny nadzór morski. Może śledzić cele do 90 stopni w powietrzu (bez „cichy lejek”), aby wspierać zaangażowanie taktycznych rakiet balistycznych.

Radar jest dostępny zarówno w wariancie stacjonarnym, jak i mobilnym i może być transportowany przez C-130, C-17, ciężarówkę, kolej lub helikopter.

Źródła: