www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

S3TSR

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Morón de la Frontera Hava Üssündeki S3TSR alıcı sahası
(37°10'57.8" N   5°36'18.3" W)

Resim 1: Morón de la Frontera Hava Üssündeki S3TSR alıcı sahası
(37°10'57.8" N   5°36'18.3" W)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 215 … 1 400 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 200 … 2 000 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

S3TSR

S3TSR (Spanish Space Surveillance and Tracking Surveillance Radar) İspanyol Uzay Gözetleme ve İzleme Gözetleme Radarı), alçak dünya uydu yörüngesi (LEO) için kullanılan bir L-bant (IEEE tanımlaması) veya D-bant (NATO tanımlaması) gözetleme radarıdır. Radar, Sevilla (İspanya) eyaletindeki Morón de la Frontera Hava Üssü'ne kuruldu. İspanya'nın Avrupa SST-şirketler birliğine katıldığı bir merkez olan Centro de Operaciones de Vigilancia Espacial del Ejército del Aire (COVE) firması bu radarın işletme ve bakımdan sorumludur.

S3TSR radarı, yakın bir monostatik yapıda modüler ve ölçeklenebilir Faz Dizi Antenler kullanır. İletim ve alım için ayrı antenler aynı yerde değildir. Ancak her iki tesis arasındaki uzaklık, hedefin menziline kıyasla çok küçüktür (< 200 m) kullanır. Böylece konum hesaplamaları monostatik radarda olduğu gibi yapılabilir. Radar, 1215 ila 1400 MHz arasında değişen 250'den fazla ayrı frekansta çalışabilir. Bir dizi gönderici bloğu taranacak alanı aydınlatır. Alıcı, alım için 42'ye kadar farklı anten modeli oluşturmak için sayısal çizge biçimleme tekniğini kullanır.

Kesin bir açı ölçümü yalnızca farklı radar konumlarından oluşan bir ağ ile belirlenebilir. Kullanılan antenler böyle bir gerekli açısal doğruluğu garanti edemez. Ancak ölçülen mesafe santimetre aralığında olabilir. Bununla birlikte, bilinen iki konumdan ölçülen böyle bir mesafe, çok taraflılık (multilateration) kullanılarak kesin bir konum sağlamayı mümkün kılabilir.

Kaynak: