www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

9S15M

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 9S15M

Resim 1: 9S15M

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: F-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 22 … 47 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 18 kW
Ortalama Güç: 8 kW
Aletli menzil: 330 km
Menzil Çözünürlüğü: 400 m
Konumlandırma Doğruluğu: 250 m; 0,5°
Işın demet açısı: 1,4°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 … 12 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

9S15M

9S15M Obzor-3 (Kiril alfabesiyle: «Обзор-3», NATO kodu: „Bill Board“), S-300V yerden-havaya füze sistemi (NATO kodu „SA-12“) için geliştirilmiş, S-bandında (IEEE tanımlaması) veya F-bandında (NATO tanımlaması) çalışan, tam evreuyumlu, 3-boyutlu bir hava sahası arama- ve hedef atama radarıdır. Bir saf hava keşif radarı olarak taktik görevler için değiştirilmiş (modified) ve yine bu amaçla değiştirilen bağlaşım aygıtları (arayüzler) ile kullanılan modeli 1RL140 (Kiril alfabesiyle: «1РЛ140») olarak adlandırılmaktadır.

Radar, azimut açısında elektro-hidrolik olarak dönen ve yükseklik açısında elektronik olarak saptırılan bir Faz Dizi Anten kullanır. Sistem, ana antenden ve bu antenin altına monte edilmiş Dost-Düşman Sorgulama (IFF) için kullanılan bir anten grubundan oluşur. Gönderici, bir Yürüyen Dalga Tüpü ile donatılmıştır. Gönderim darbeleri dâhili doğrusal frekans modüle edilmiştir.

Radarın tüm elektronik donanımı, antenleri ve dizel jeneratör seti dâhil tüm parçaları paletli bir araca monte edilmiştir. Anten, taşıma sırasında katlanabilir. Nakliyatı takiben savaş durumuna hazırlama süresi 4 kişilik bir ekiple 5 dakika sürer.

Bu radar, Suriye’de konuşlanmış S-300V sisteminin demirbaşında da yer almaktadır.