www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

9S15M

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 9S15M

Rysunek 1: 9S15M

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma F
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 22 … 47 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 18 kW
Moc średnia: 8 kW
Zasięg instrumentalny: 330 km
Rozróżnialność w odległości: 400 m
Dokładność / Błąd określania: 250 m; 0,5°
Szerokość wiązki anteny: 1,4°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 … 12 obr/min
MTBCF:
MTTR:

9S15M

9S15M Obzor-3 (cyrylica: «Обзор-3», oznaczenie NATO: „Bill Board“) to w pełni koherentny trójwymiarowy radar rozpoznania lotniczego i wyznaczania celów dla systemu rakiet ziemia-powietrze S-300V (oznaczenie NATO: „SA-12“), działający w paśmie częstotliwości S (oznaczenie IEEE) lub w paśmie F (oznaczenie NATO). W taktycznym zastosowaniu jako czysty radar rozpoznania przestrzeni powietrznej i zmodyfikowany do tego celu aparat sprzęgający (interfejsy) otrzymał oznaczenie 1RL140 (cyrylica: «1РЛ140»).

Radar wykorzystuje antenę typu phased array, która obraca się elektrohydraulicznie pod kątem bocznym i obraca się elektronicznie pod kątem wysokości. Składa się ona z anteny głównej i mniejszego zespołu anten zamontowanych pod nią, służących do przesłuchiwania IFF. Nadajnik wyposażony jest w tubę z falą wędrującą. Nadawany impuls jest wewnętrznie liniowo modulowany częstotliwością.

Radar jest zamontowany na pojedynczym pojeździe gąsienicowym, w którym znajduje się cała elektronika, anteny i generatory prądu. Antena może być złożona na czas transportu. Czas potrzebny na ustalenie sytuacji bojowej z pozycji marszowej wynosi 5 minut przy 4 osobowej załodze.

Radar ten jest również wykorzystywany w Syrii jako część kompleksu rakietowego S-300V.