www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

GESTRA

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: GESTRA, alıcı taşımalığı

Resim 1: GESTRA, alıcı taşımalığı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 280 … 1 380 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 256 kW
Ortalama Güç: 64 kW
Aletli menzil: 3 000 km
Menzil Çözünürlüğü: (≈ 1 m *)
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: (≈ 4° *)
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

(Ne yazık ki, Fraunhofer-Gesellschaft radarla ilgili güvenilir taktik ve teknik veriler için resmi bir taleple işbirliği yapmadı.)

GESTRA

GESTRA (German Experimental Space Surveillance and Tracking Radar) yarı-monostatik bir bilimsel araştırma radarıdır. L-bandında çalışan Faz Dizi Antene sahip bu radar, dünyaya yakın yörüngelerin (LEO) izlenmesi için geliştirilmiştir. Alman Uzay Durumsal Farkındalık Merkezi'nin (German Space Situational Awareness Center) 300 ila 3000 km arasındaki yükseklikler arasında yer alan nesneler için hazırladığı yörünge verileri kataloğunun derlenmesini destekler.

Radar, gönderici- ve alıcı donatısı için farklı antenler ve taşımalıklar (containers) kullanır. Bunlar birbirleri arasında 100 m bir açıklık olacak şekilde kurulmuştur. Her iki anten grubu da 256 adet daire biçiminde dizilmiş, aktif, kovuklu çınlayıcılarla desteklenmiş, yama antenlerden meydana gelir. Buradaki gönderici ışıyıcıları doğrusal polarizasyonla uyartılmış ve alıcının ışıyıcı elemanları ise çift polarizasyonla uyartılacak şekilde tasarlanmıştır. Gönderim anteninin arka tarafında bulunan gönderici modülleri su ile soğutulur. Alım anteni sayısal demet biçimlendirme prensibine uygun olarak çalışır.

GESTRA, Almanya'nın Wachtberg kentinde bulunan Fraunhofer Radyo Frekansı Fiziği ve Radar Teknolojisi Enstitüsü'nde (Fraunhofer-Institut für Hochfrequenzphysik und Radartechnik) geliştirilmiştir.

GESTRA radar resim galerisi

Resim 2: GESTRA, gönderici Simetrik Yükselteç

Resim 3: Madrid yakınında GESTRA