www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Malachit

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Malachit

Resim 1: Malachit

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: VHF-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 400 km
Menzil Çözünürlüğü: 450 m
Konumlandırma Doğruluğu: 107 m; 0,32°
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF: 2 000 h
MTTR:

Malachit

Malachit (Kiril alfabesiyle: РЛС «Малахит») VHF-bandında çalışan ve Ukraynalı bir şirket tarafından teknolojik olarak modası geçmiş Rus P-18 radarının sağlam mekanik yapısını kullanarak geliştirdiği, bir hava sahası arama radarıdır. Frekans aralığı çok caziptir, çünkü bildiğimiz görünmemeyi sağlayan önlemler bu frekans bölgesinde çalışmaz. Hayalet bombardıman uçakları olarak adlandırılan bu uçaklar bazen normal füzelerden daha kolay görülebilir. Özgün P-18 radarının kullandığı, yalnızca yaklaşık 155 ila 170 MHz arasındaki aynı frekans bölgesinin kullanılmasının önerildiği logaritmik-periyodik beslemeli Yagi antenler bu radarda da aynen kullanılmaktadır.

Radar tümüyle yarıiletken modüllerle donatılmıştır ve bir faz modülasyonlu darbe- içi modülasyon tekniğini kullanır. Kodlu gönderim işaretlerinin alıcının çalışmasını sınırlamadığı sürece aktif gürültü paraziti üzerinde bir etkisi yoktur.

Radar, 250 adede kadar hedefi otomatik olarak izleyebilen bir sayısal radar işaret işlemcisi ile donatılmıştır. Takipçisi olduğu radar gibi, bu radar da diğer radarlarla, örneğin PRV-16 Yükseklik Bulucu Radar ve Rus üretimi sorgulama aygıtları ile tümleşik çalışabilir. Malachit 1 000 m uzaklığa kadar tümüyle uzaktan kumanda edilebilir.

Kaynak: