www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Rohini

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Rohini

Resim 1: Rohini

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 200 km
Menzil Çözünürlüğü: 200 m
Konumlandırma Doğruluğu: 50 m; ±0,5°
Işın demet açısı: 1,8°…3°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 7,5 ya da 15 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

Rohini

Rohini S-bandında çalışan, yere konuşlu, 3- boyutlu orta menzilli bir hava sahası arama radarıdır. Hava hedeflerini ağır elektronik savaş ortamında bile algılayabilir ve izleyebilir.

Bu radar azimut açısında 360° bir sektörde, yükseklik açısında ise 30° lik bir sektörde 18 km ye kadar olan bir bölgede arama yapabilir. Rohini hedeflerin yükseklik açısını yedi kademeli kalem demete sahip pasif faz dizi anteniyle hassasiyetle belirler. Faz dizi antenler 4 bölümden meydana gelir, her bir bölümde, her birinde 48 adet ışıma elemanı bulunan 32 sıra yer alır. Birincil antenin üst kısmında Mod-S uyumlu bir Dost-Düşman-Sorgulama (IFF) anteni de bulunmaktadır.

Rohini Polonya üretimi TRS-19 radarın lisansı ile üç değişik türde üretilmiştir (dışsatım versiyonu NUR-15 «Odra» olarak adlandırılmıştır). 3D Central Acquisition Radar (3D-CAR) bu üç türün ortak adıdır:

Radar parçalar halinde üç adet 8×8 TATRA çekici ile taşınabilir: Bu çekicilerden biri (Radar Sensor Vehicle, RSV) anten ve radar elektronik donatısı, ikincisi (Data Center Vehicle, DCV) operatör merkezi ve üçüncüsü ise iki adet 125 kVA jeneratör içindir. Tüm radar sistemi 30 dakikadan daha az bir sürede taşınabilir ve kurulabilir.