www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Master M

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Master-M

Resim 1: Master-M

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 470 km
Menzil Çözünürlüğü: 200 m
Konumlandırma Doğruluğu: 30 m; 0,3°
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF: 1 500 h
MTTR:

Master M

Master M S-bandında çalışan, uzun menzilli, 3-boyutlu bir hava arama radarıdır. Sistem hem taşınabilir, hem de sabit kullanılabilir ve personel olmaksızın bir ağ içinde ya da kendi başına çalışabilir. Doğrusal Faz Dizi Anteni 56 sıradan meydana gelmiştir. Hava sahası araması, antenin azimut açısında mekaniksel dönüşü ve yükseklik açısında ise demetin elektronik saptırılması ile sağlanır. Yükseklik açısında birden fazla sayıda birbiri üzerine dizilmiş kalem- demetler kullanılır.

Elektronik karşı önlem, bir yüksek bant genişliği, yan topuzların kuvvetli bastırılması, parazit etkisinin en az olduğu taşıyıcı frekansın seçilmesi ve frekans-atak (frequency agile) darbe-darbe veya aralıklara seri darbe yollama kiplerinin (burst-mode) kullanılması ile sağlanır.

Ana antenin üst kısmında Dost-Düşman Sorgulama için bir Yüksek Düşey Açıklıklı (LVA) anten yer alır. Bu sistem ayrıca kullanıcı personelin eğitimi için bir tümleşik simülatör ile donatılmıştır.

Sistem 20-ayaklık standart taşımalık taşıyabilen, her biri 10 ton taşıma kapasitesine sahip 4 adet kamyon ve anten ise bir adet 20 tonluk treyler ile taşınır. Radar 10 kişilik bir personelle 2 saat içinde sökülebilir ve kurulabilir.

Kaynak:

Master-M radar resim galerisi

Resim 2: Master-M