www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

96L6E ”Cheese Board”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 96L6E ”Cheese Board”
© 2015 АО НПО ЛЭМЗ www.lemz.ru

Resim 1: 96L6E ”Cheese Board”
© 2015 АО НПО ЛЭМЗ www.lemz.ru

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: C-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): ca. 30 µs (?)
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 5 … 300 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 5 veya 10 devir/dak
MTBCF: 10 000 saat
MTTR:

96L6E ”Cheese Board”

96L6E ”Cheese Board” önceki 36D6 ”Tin Shield B” ve 76N6 ”Clam Shell” radarlarının yerine geçmek üzere tasarlanmış 3-boyutlu, C-bandında çalışan bir erken uyarı- ve hedef atama radarıdır. S-300 (SA-10 „Grumble“) ve S-400 (SA-21 „Growler“) Hava Savunma Sistemleriyle birlikte çalışabilir. Sisteme 3 operatörle kumanda edilebilir. Kullanıcılar için 5 adede kadar operatör konsolu ile donatılmıştır.

Faz Dizi Anteni bir doğrusal dizidir ve 96 sıradan oluşur. Azimut açısında mekanik döndürülür, yükseklik açısında ise elektronik saptırılır. Radar değişik gönderim frekanslarında darbeden-darbeye ya da darbe grubundan-darbe grubuna ileri geri atlayabilir, böylece aktif parazitlere ve kuvvetli yerden yansıma parazitlere karşı koruma sağlar. Esas olarak, iki çalışma modunu kullanır: Özellikle çok alçaktan seyreden hedeflere karşı anten demeti -3° ila +1.5° bir daraltılmış yükseklik açısında düşey yönde saptırılır ve bu sırada anten dakikada yalnızca 5 defa döner. Bu yavaş dönüş hızı sayesinde 70 dB e varan seviyelerde yerden yansıma parazitleri bastırılabilir. Diğer ikinci modda anten, dakikada 10 defa dönerken düşey açıda -1.5° ila +20° arasında arama yapar. Üçüncü modda ise arama bir belirli sektör için yapılır.

96L6E hedeflerin menzilini, azimut- ve yükseklik açılarını ölçer ve 100 adede kadar hedefin izini (tracks) otomatik oluşturur. Dört farklı hedef türünü sınıflandırır: Uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları ve füzeler.

Taşınabilir sürümü 5 dakikadan daha bir az sürede üç kişi ile sökülebilir ve yeniden kurulabilir.

Kaynak: