www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

96L6E “Cheese Board”

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 96L6E “Cheese Board”
© 2015 АО НПО ЛЭМЗ www.lemz.ru

Rysunek 1: 96L6E “Cheese Board”
© 2015 АО НПО ЛЭМЗ www.lemz.ru

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): ca. 30 µs (?)
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 5 … 300 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 5 lub 10 Obr./min
MTBCF: 10 000 h
MTTR:

96L6E “Cheese Board”

Radar 96L6E “Cheese Board” jest trójwymiarowym radarem wczesnego ostrzegania i wyznaczania celów działającym w paśmie C i został zaprojektowany w celu zastąpienia starszych radarów 36D6 “Tin Shield B” i 76N6 “Clam Shell”. Radar działa w połączeniu z kompleksami rakietowymi SA-10 “Grumble” (S-300) i SA-21 “Growler” (S-400). Załoga składa się z trzech ludzi. Dostępnych jest do pięciu stanowisk pracy dla operatorów.

Antena z układem fazowym jest układem liniowym i składa się z 96 linii. Jest on mechanicznie obracany pod kątem bocznym i wykorzystuje elektroniczną belkę obracającą się w kącie elewacji. Radar może skakać od impulsu do impulsu lub od grupy impulsowej do grupy impulsowej pomiędzy różnymi częstotliwościami transmisji, zapewniając w ten sposób ochronę przed aktywnymi zakłóceniami i silnymi celami stałymi. Wymienione są dwa główne tryby pracy: Zwłaszcza w przypadku niskich celów latających wzór anteny może być przechylany w zmniejszonym zakresie pomiędzy kątami elewacji od -3° do +1.5°, przy wykorzystaniu obrotu anteny wynoszącego tylko 5 obrotów na minutę. Ten powolny obrót pozwala na lepsze tłumienie celu stałego do 70 dB. Drugi tryb obejmuje kąty elewacji od -1,5° do +20° i wykorzystuje prędkość obrotową anteny wynoszącą 10 rpm. Jako trzeci tryb może być używany tryb sektorowy.

Urządzenie 96L6E mierzy odległość, kąt boku i wysokości tarczy i automatycznie tworzy do 100 torów docelowych. Klasyfikuje ona cztery różne rodzaje celów: samolotów, helikopterów, bezzałogowych statków powietrznych (dronów) i pocisków rakietowych.

Przy trzyosobowej załodze ustawienie i demontaż mobilnej wersji radaru zajmuje mniej niż 5 minut.

Źródła: