www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

55Zh6U ”NEBO-U”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 55Zh6U ”NEBO-U”

Resim 1: 55Zh6U ”NEBO-U”

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: VHF-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 500 kW
Ortalama Güç: 5 kW
Aletli menzil: 700 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu: 500 m ; 0,4°
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 devir/dak
MTBCF: > 250 h
MTTR:

55Zh6U ”NEBO-U”

55Zh6U ”NEBO-U” (Kiril alfabesiyle: 55Ж6У «Небо-У», NATO-Tanıtım kodu: „Tall Rack“) VHF-bandında 13 ayrı frekansta çalışan, 3-boyutlu, taşınabilir, uzun menzilde 75 km ye kadar bir irtifada uçan hedefleri algılayabilen bir radardır. NEBO-U analog ya da sayısal verileri bir hava savunma merkezine bağımsızca sağlayabilen bir radardır. Sistemin intra-darbe modülasyonu ve işaret işleme teknikleri kuvvetli parazit ortamlarında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Üretici firma bu radarın algılanması zor hedeflere (”hayalet hedefler“) karşı da çok etkili olduğunu ifade etmektedir.

NEBO-U dairesel polarizasyonlu bir faz dizi anten kullanır. Alttaki geniş anten 700 km ye kadar menzillerde menzil ölçümleri için kullanılır. Daha üst kısımda dizilmiş olan diğer antenler yükseklik açısı ölçümünde kullanılır. Burada yer alan yatay hatlar çiftler halinde birleştirilmiştir ve toplamda 12 adet alıcı kanalı ortaya çıkar. Bunlar ara frekansa indirildikten sonra sayısallaştırılır ve böylece anten çizgesinin elektronik sapma yapması sağlanır. Uzay-Zaman Uyarlamalı İşleme (STAP) sayesinde aktif parazit işaretleri kuvvetlice bastırılır (40 dB). Tüm işlevler bir radar işaret işlemcisinde yazılım yordamlarıyla yürütülür.

VHF-antenlerinin ortasında yer alan koyu renkli çubuklar L-bandında çalışan sorgulama aygıtına aittir. Anten direğinin ayağında hedef tanıma için kullanılan bir ilave S-bandı anteni yer alır. NEBO-U radarının eski sürümlerinde bu iki anten de bulunmadığından bu görevi yerine getirmek üzere bir Parol (1L22) sorgulama aygıtı eklenmiştir.