www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

55Zh6U “NEBO-U”

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 55Zh6U “NEBO-U”

Rysunek 1: 55Zh6U “NEBO-U”

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma VHF
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 500 kW
Moc średnia: 5 kW
Zasięg instrumentalny: 700 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania: 500 m ; 0,4°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 Obr./min
MTBCF: > 250 h
MTTR:

55Zh6U “NEBO-U”

55Zh6U “NEBO-U” (Cyr.: 55Ж6У «Небо-У», oznaczenie NATO: “Tall Rack”) to trójwymiarowy przenośny radar zwiadowczy dalekiego zasięgu działający na 13 częstotliwościach w paśmie VHF, który może być wykorzystywany do celów zwiadowczych do 75 km wysokości. NEBO-U jest opisany jako autonomiczny radar, który może przekazywać dane analogowe i/lub cyfrowe do sieci obrony powietrznej. Wewnątrzimpulsowa modulacja systemu i techniki przetwarzania sygnału są zoptymalizowane dla wysoce zakłócającego środowiska. Producent deklaruje, że radar jest skuteczny także w walce z trudnymi do wykrycia celami (“Stealth”).

NEBO-U używa anteny z układem fazowym o polaryzacji kołowej. Niższa szeroka antena służy do pomiaru odległości o maksymalnym zasięgu 700 km. Powyższe anteny służą do pomiaru kąta elewacji. Linie są połączone parami i tworzą w sumie 12 kanałów odbiorczych. Po konwersji na częstotliwość pośrednią, kanały te są digitalizowane i pozwalają na elektroniczne obracanie wzorca antenowego. Dzięki technologii Space-Time Adaptive Processing (STAP) aktywne zakłócenia są skutecznie tłumione (40 dB). Wszystkie funkcje są zaimplementowane jako rozwiązanie programowe w procesorze sygnału radarowego.

Ciemniejszy pasek w środku anteny VHF należy do urządzenia identyfikacyjnego w paśmie L. Dodatkowa antena w paśmie S jest montowana u podstawy masztu antenowego w celu identyfikacji celu. Starsze wersje NEBO-U nie posiadają tych dwóch anten, ale są wyposażone w urządzenie identyfikacyjne Parol (1L22).