www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

55Zh6U „NEBO-U“

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: 55Zh6U „NEBO-U“

Obrázek 1: 55Zh6U „NEBO-U“

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: VHF-Band
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ):
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 500 kW
Průměrný výkon: 5 kW
Přístrojový dosah radaru: 700 km
Rozlišení rozsahu:
Přesnost měření rozsahu: 500 m ; 0,4°
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle:
Otáčky antény: 6 ot/min
MTBCF: > 250 h
MTTR:

55Zh6U „NEBO-U“

55Zh6U „NEBO-U“ (kyr.: 55Ж6У «Небо-У», označení NATO: „Tall Rack“) je trojrozměrný přenosný dálkový průzkumný radar pracující na 13 frekvencích v pásmu VKV, který dokáže prozkoumat cíle až do výšky 75 km. NEBO-U je popisován jako autonomně pracující radar schopný dodávat analogová a/nebo digitální data do sítí protivzdušné obrany. Intrapulzní modulace a techniky zpracování signálu systému jsou optimalizovány pro prostředí s vysokým rušením. Výrobce uvádí, že radar je účinný i proti obtížně zjistitelným cílům („Stealth“).

NEBO-U používá fázovanou anténní soustavu s kruhovou polarizací. Spodní široká anténa slouží k vyhledávání dosahu s maximálním dosahem 700 km. Horní antény slouží k měření elevačního úhlu. Linky jsou propojeny do dvojic a tvoří celkem 12 přijímacích kanálů, které jsou po převodu na mezifrekvenci digitalizovány a umožňují elektronické otáčení vyzařovacího diagramu antény. Pomocí časoprostorového adaptivního zpracování (STAP) se účinně potlačuje aktivní rušení (SCV = 40 dB). Všechny funkce jsou implementovány jako softwarové řešení v radarovém signálovém procesoru.

Tmavší pruh uprostřed antén VHF patří identifikačnímu zařízení v pásmu L. Na základně anténního stožáru je namontována další anténa v pásmu S, která slouží k identifikaci cíle. Starší verze NEBO-U tyto dvě antény nemají, ale mají identifikační zařízení Parol (1L22).