www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

JY-11

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: JY-11 „Hunter-1

Resim 1: JY-11 „Hunter-1

Teknik veriler
JY-11JY-11B
Çalışma Frekans Aralığı: 2,7 - 3,4 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 110 NM (≙ 210 km)
Menzil Çözünürlüğü: 200 m100 m
Konumlandırma Doğruluğu: ±100 m; ±0,5°±50 m; ±0,3°
Işın demet açısı: 2,5°1,8°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF: > 800 h
MTTR: < 0,5 h

JY-11

JY-11 modern yarıiletken teknolojisi ile donatılmış 3-boyutlu orta menzilli alçak- ve orta irtifa bir hava sahası arama radarıdır. Sistem tek başına çalışabildiği gibi bölgesel hava savunma sistemiyle de tümleşik olarak çalışabilir ve hava arama bölgesinde kalan boşlukları doldurucu gibi de kullanılabilir. Radar yükseklik açısında çizgesini elektronik saptırarak, yatayda ise antenin mekanik dönmesi ile arama yapar. Yükseklik açısındaki tarama demetin frekansa bağımlı saptırılması ile gerçekleşir. JY-11 radarı yükseklik açısında 30º lik bir bölgeyi taramak için 14 adet demet kullanır. Demetlerden ikisi uzun menzilli arama içindir ve dört katmanın her biri için 3 er demet orta menzildeki aramalar için kullanılır.

Radar oldukça iyi bir yan topuzları bastırma özelliğine, parazit yayınlara karşı bağışıklığa ve bir Sabit Yanlış Alarm Oranına sahiptir.

Sabit sistem 3 adet çekici ile taşınabilen anten/gönderici ünitesi, operatör sundurması ve jeneratör grubunun bulunduğu besleme bölümünden meydana gelir. Radar hava-, kara- veya deniz yoluyla taşınabilir. Kurulması ya da sökülmesi 20 dakika içinde tamamlanabilir.

JY-11B

JY-11B çekici üzerinde taşınabilir bir modeldir, daha iyi bir hassasiyete ve daha uzun bir menzile sahiptir. Bu radarın anten ünitesi daha alçak irtifalarda seyreden hedefleri daha iyi algılamak ve izlemek için bir hidrolik ayak üzerinde yükseltilebilir. Radarın kurulması ya da sökülmesi 4 kişilik bir personelle 10 dakikada yapılabilir.

JY-11 radar resim galerisi

Resim 2: JY-11B