www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

39N6 39N6 „Casta 2E2”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 39N6 „Casta 2E2”

Resim 1: 39N6 „Casta 2E2”

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: UHF-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 5 … 150 km
Menzil Çözünürlüğü: 300 m
Konumlandırma Doğruluğu: Menzilde: ±100 m, Açıda: 0,7°
Işın demet açısı: 5,5°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 veya 12 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

39N6 „Casta 2E2”

„Casta 2E2” (Rus tanıtım kodu: 39N6 - Kiril alfabesiyle: 39Н6, ya da «Каста 2Е2») hem askeri hem de sivil amaçlar için kullanılan taşınabilir, orta menzilli bir 3-boyutlu alçak irtifa radarıdır. Takipçisi olduğu Casta-2E1 radarının özelliklerini sürdürür. Ancak başarım verileri önceki modelden daha iyidir. Hava savunma, sınır gözetimi ve uçuş güvenlik görevlerinde kullanılabilir. Bu radar hem alçak irtifadaki uçakları, havada duran helikopterleri, İHA ları, seyir füzelerini (cruise missiles) hem de deniz hedeflerini algılayabilir.

Takipçisi olduğu modele göre üstünlüğü verileri iki kanalda alması ve işlemesi, aynı zamanda hedeflerin uçuş yüksekliğini de belirleyebilmesidir. Bu radar verilerini sayısal işleyen bir çizit çekip çıkarıcı ile tümleşik çalışır ve nesneleri otomatik algılar, kimliklerini tanır ve koordinatlarını ölçer. Bir diğer özelliği ise 14 m lik bir yüksekliğe anten montajını sağlayan yapısı ile radar mahallinin seçimini kolaylaştırmasıdır. Alçaktan uçan hedeflerin algılama menzili anteni isteğe bağlı olarak 50 m yüksekliğinde bir direğe monte edilerek arttırılabilir. Tümleşik bir telsiz hattı üzerinden veriler 50 km ye kadar bir uzaklığa aktarılabilir. Sistem 300 m ye kadar bir mesafeden kablo bağlantısı ile uzaktan kumanda edilebilir.

Sistem elektronik araç, anten aracı ve jeneratör ünitelerinin bulunduğu bir araçtan meydana gelir. Operatör istasyonu, aksesuarlar ve yedek parçalar 2 tek-akslı bir çekicide yer alır. 300 m ye kadar bir uzaklıktaki ayrı bir operatör istasyonundan da sistemi uzaktan çalıştırmak mümkündür.