www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPS-77

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Zestaw antenowy AN/TPS-77

Rysunek 1: Zestaw antenowy AN/TPS-77

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1 215 … 1 400 MHz
(pasma L)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ): 51,2 µs i 409,6 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 19,9 kW
Moc średnia: 3,6 kW
Zasięg instrumentalny: 250 NM (≙ 470 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania: ±50 m, ±0,25°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań: 1 … 3
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF: > 2 000 h
MTTR:

AN/TPS-77

AN/TPS-77 (wcześniej znany jako AN/TPS-117) to trójwymiarowy, przenośny taktyczny radar zwiadowczy dalekiego zasięgu. Jest to mobilna wersja AN/FPS-117 (w Niemczech: RRP-117). Około 80% zespołów jest identycznych w budowie pomiędzy tymi dwoma radarami.

Urządzenie AN/TPS-77 wykorzystuje odchylaną elektronicznie aktywną matrycę fazową do skanowania przestrzeni powietrznej za pomocą kilku cienkich jak ołówek wzorów anteny. Płaska antena składa się z 34 linii 34 nadajników/odbiorników, z których każdy tworzy wspólny moduł półprzewodnikowy, który można łatwo wymienić. Moduły te nazywane są nadajnikami cyfrowymi (Digital Array Row Transceiver - DART) i zbudowane są w technologii azotku galu (GaN), co pozwala na zwiększenie niezawodności i wydłużenie oczekiwanej żywotności radaru przy obniżonych kosztach eksploatacji. Wzbudnik i inne moduły odbiorcze znajdują się w platformie elektroniki bezpośrednio pod anteną.

Radar wykorzystuje różne techniki tłumienia zakłóceń. Należą do nich: szerokość pasma nadajnika większa niż 10%, zmiany częstotliwości z impulsowej na impulsową, niskie listki boczne anteny z kanałem tłumienia listków bocznych, stałe przetwarzanie sygnału radarowego o częstotliwości fal fałszywych alarmów, pseudolosowy wybór częstotliwości powtarzania impulsów i wyrównywanie wzorców antenowych oraz modulacja częstotliwościowa liniowa wewnątrzimpulsowa.

Cała elektronika wraz ze stanowiskiem pracy operatora i związanymi z nim środkami komunikacji znajduje się w jednym znormalizowanym kontenerze ISO. Operacja może być całkowicie zdalnie sterowana. Kompletny radar może być przemieszczany za pomocą samolotu transportowego C-130 i ładowany na dwa średniej wielkości samochody ciężarowe.

Źródło: