www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Kolekce radarových údajů

AN/TPS-77

Popis radarové soupravy, takticko-technické charakteristiky

Obrázek 1: Antennengruppe des AN/TPS-77

Obrázek 1: Antennengruppe des AN/TPS-77

Hlavní parametry radaru
Frekvenční pásmo: 1 215 … 1 400 MHz
Doba opakování impulsu (PRT):
Pulzní opakovací frekvence (PRF):
Šířka vysílacího impulsu (τ): 51,2 µs (short range)
409,6 µs (long range)
Doba příjmu:
Doba slepá:
Impulsní výkon: 19,9 kW
Průměrný výkon: 3,6 kW
Přístrojový dosah radaru: 5 … 250 NM (≙ 10 … 470 km)
Rozlišení rozsahu:
Přesnost měření rozsahu: ±50 m, ±0,25° in 250 km
Šířka paprsku:
Počet zásahů cíle: 1 … 3
Otáčky antény: 5, 6, 10, 12 ot/min
MTBCF: > 2 000 h
MTTR:

AN/TPS-77

AN/TPS-77 (dříve známý jako AN/TPS-117) je třírozměrný průzkumný transportní taktický radar velkého dosahu v pásmu L. Jedná se o mobilní verzi radaru AN/FPS-117 a přibližně 80% modulů těchto dvou radarů je shodných.

AN/TPS-77 využívá elektronicky otočnou aktivní fázovanou anténu, která snímá vzdušný prostor pomocí několika úzkých anténních obrazců . Plochá anténa se skládá z 34 řad po 34 vysílačích/přijímačích, z nichž každý tvoří společný polovodičový modul, který lze snadno vyměnit. Tyto moduly se nazývají Digital Array Row Transceivers (DART) a jsou vyrobeny technologií nitridu galia (GaN), která umožňuje zvýšit spolehlivost a prodloužit předpokládanou životnost radaru při snížení provozních nákladů. Budič a řada přijímačů jsou umístěny v plošině elektroniky těsně pod anténou.

Radar využívá řadu technik pro potlačení rušení. Patří k nim větší než 10% šířka pásma vysílače, změny frekvence mezi pulzy, nízké boční laloky antény s kanálem pro potlačení bočních laloků, zpracování radarového signálu s konstantní mírou falešných poplachů, pseudonáhodný výběr opakovacích frekvencí pulzů a vyrovnání anténního obrazce a lineární frekvenční modulace uvnitř pulzu.

Veškerá elektronika spolu s pracovištěm operátora a souvisejícími komunikačními prostředky je umístěna v jediném standardizovaném kontejneru ISO. Radar může být plně dálkově ovládán. Kompletní radar lze přepravovat dopravním letadlem C-130 nebo naložit na dva střední nákladní automobily.

Zdroj: