www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

AN/TPS-70

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/TPS-70 radarı yerleşimi

Resim 1: AN/TPS-70 radarı yerleşimi

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2 900 − 3 000 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 250 − 275 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 6,5 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 3,5 MW
Ortalama Güç: 6,2 kW
Aletli menzil: 450 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: ε: < 1,7°, (1,4° alt açı)
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 dönüş/dak
MTBCF: 600 saat
MTTR: 0,5 saat

AN/TPS-70

AN/TPS-70 3-boyutlu faz dizi antenli, S-bandında çalışan taşınabilir bir radardır. Değişik ortam koşullarında 450 km bir menzil içindeki hedefleri belirleyebilen bu radar AN/TPS-43 radarının devamıdır.

Radar hem bir analog ekranda ham verileri (çizitleri), hem de bir yapay ekranda sayısal verileri (izleri) görüntüleyebilir. İşlemci denetiminde radar verilerinin işlenmesi ham verilerin ve değişik radar aygıtlarından gelen sayısal işlenmiş verilerin edinimini, hem sabit hedef parazitlerini bastıran süzgeci hem de hedefler (izler) için değişik süzgeçleri, çoklu-radar modu için veri kaynaşmasını kapsar. AN/TPS-70 taktik radarı karmaşık gürültü ortamlarında ve kuvvetli sabit hedef yankı parazit koşullarında kullanılabilen sağlam, hassas ve güvenilir bir radardır.

Gönderim darbesi intra-darbe modülelidir ve burada kuadratik-faz yöntemi kullanılır. Böylece 6,5 µs gibi bir gönderim darbe süresi içinde hedefler belirlenebilir.

Anten yüzeyinin eni 5,5 m ve yüksekliği 2,54 m dir. Her birinde 98 adet oluklu ışıyıcı bulunan 36 adet yatay dalga kılavuzundan meydana gelir. Seri beslenen altı adet farklı küçük anten çizgesi birbirine bağlanarak yükseklik açısında 2,3° ila 6° arasında - 3dB genişliğinde eşzamanlı bir alım çizgesini yaratır. Gönderim darbesi üstteki anten yarısından 0° ila 20° arasındaki tüm yükseklik açı bölgesine yayınlanır. Böylece eşzamanlı daha yüksek bir aydınlatma süresi ve isabet oranı ile hedef yüksekliği hassas hesaplanabilir. Aynı zamanda en iyi bir yerden parazit yansıma bastırma ve hedef ayıklama garanti edilmiş olur.

AN/TPS-70 sayısal radar aygıtları hem çizit- (plot) hem de iz (track) formatında bir otomatik ara yüze sahiptir. Çizit çekip çıkarıcı hedef tanıma yanında bir sabit hedef haritası da üretir, dost-/düşman tanıma (IFF) yanıtlarını çözümler, bunları birincil radar verileri ile ilintiler ve parazitleri süzer. Her bir hedef için rapor hazırlar ve bunu radarın bağlı olduğu savaş harekât merkezine gönderir. Çizit çekip çıkarıcı 500 adede kadar hedefi aynı anda otomatik algılayabilir ve izleyebilir. Bu hedeflere ait kimlik, rota ve hız hem de yankı işaret kuvvet değerleri gibi ilave bilgilerde bu raporlarda yer alır.

Tüm sistem kontrolü bir dokunmatik ekran üzerinden yürütülür. 100 adet menüsü ile kullanımı kolaydır ve radar aygıtlarının tüm işlevleri yapılabilir. Kritik durumlar ve hata iletileri ekranda kullanıcıya bildirilir. Her bir radarda iki adet plazma ekran bulunur: Bunlardan biri operatör odası üzerindedir, diğer ise barınağın arkasında bakım için ayrılmış bölümde yer alır.

Sistem tepesine monte edilmiş ikincil radar antenin yer aldığı ana anten ile elektronik donatı ve operatör kabinin yer aldığı standart barınaktan meydana gelir. Her iki ünite birlikte çekici, uçak ya da helikopterle nakledilebilir.