www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

AN/TPS-78

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/TPS-78 radarı anteni

Resim 1: AN/TPS-78 radarı anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2 800 … 3 100 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 240 NM (445 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 dönüş/dak
MTBCF: > 3 000 h
MTTR: < 0,5 h

AN/TPS-78

AN/TPS-78 radarı yüksekte- ve hızlı uçan hava hedeflerini en kötü ortam koşullarında algılamak için geliştirilmiş bir S-bandı (IEEE tanımlaması) veya E/F bandı (NATO tanımlaması) hava arama radarıdır.

AN/TPS-78 radarının faz dizi anteni 2,5 m yüksekliğinde ve 5 m genişliğindedir. Bu radar demet yığınlı çizge mimarisi ve sayısal demet biçimleme tekniği kullanarak her azimut açısında her türlü hedefe karşı daimi arama yapar. AN/TPS-78 radarı keza meteorolojik- ya da radar yanıltıcı saçma bulutlarından kaynaklanan parazitleri sayısal Hareketli Hedef Belirteci (Moving Target Indicator, MTI) ve Hareketli Hedef Algılama (Moving Target Detection, MTD) işlemi ile bastırır. (Hareketli Hedef Algılama ile hareket etmekte olan değil, aynı zamanda duran fakat hareketli hedefleri de algılar.)

AN/TPS-78 radarının elektronik donatısının tamamı 14-ayak (4,3 m) büyüklüğünde ISO konteynerine sığar ve bir C-130 tipi nakliye uçağıyla istenen yere taşınabilir. AN/TPS-78 günümüzde Amerikan Hava Kuvvetlerinde ve çok sayıda başka ülkenin ordularında da kullanılmaktadır.

Kaynak: