www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

Ground Master G 403

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Ground Master 400 Radar, © 2008 Thales

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2,9 … 3,3 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 470 km
Menzil Çözünürlüğü: 200 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 san
MTBCF:
MTTR:

Ground Master G 403

Ground Master 400 radarı anten çizgesini sayısal olarak biçimleyebilen Thales Raytheon Systems (TRS) firmasınca üretilmiş 3-boyutlu bir hava savunma radarıdır. Bu radar çok düşük irtifadan çok yüksek irtifaya kadar bir alanı kapsayan çok geniş hacimde bulunan hedefleri algılayabilir. Hedef izlemesi, düşük irtifada çok sert manevra yapan taktik hedeflerden insansız hava araçları gibi gizlenmiş hedeflere kadar çok geniş bir yelpazede yer alan hedefleri kapsar ve bunları büyük ölçekli bir resimle görüntüler. GM 400 radarı 4 kişilik bir personelle 30 dakikada göreve hazır hale getirilebilen bir AESA- radarıdır. Sistem gemilerde kullanılan 20 ayaklık bir standart konteynere sığar ve ağırlığı 10 tondan daha azdır. Operasyon noktasına sevk edildiğinde bu radar bir savunma sistemi ağına bağlanabilir ve sistemin bir parçası gibi uzaktan kumanda edilebilir.

Radar 185 km lik bir menzilde hedefin menzilini 50 m, azimut açısını 0,3° ve yükseklik ölçümünü 600 m hassasiyetle belirleyebilir. Çözünürlük yeteneği menzilde 200 m ve azimut açısında 3° dir. Mobil kullanımda radarın elektronik kararlılığı –6° ve +5° arasındadır.

2008 yılında başlayan seri üretiminden bu yana Kanada’ya 2, Estonya’ya 1, Finlandiya’ya 12, Fransa’ya 2, Hindistan’a 20, Malezya’ya 1 ve Slovenya’ya 2 adet satıldı ve halen satış antlaşması imzalanmış radarlarda bulunmaktadır. Thales Raytheon Systems firmasının, Steep GmbH (Bonn) (eski SERCO GmbH) ve EADS Deutschland GmbH (Unterschleissheim) firmalarıyla birlikte oluşturduğu Thales Deutschland firması Alman Hava Kuvvetleriyle 6 adet Ground Master 400 radarı temini için antlaşma imzalamıştır. Hensoldt firması ayrıca bu radar aygıtlarını dost-düşman-tanıma sistemi MSSR 2000 I tipi ikincil radarlar donatmakla yükümlü bulunmaktadır. Temin programı Aktives Radarrundsuchgerät für den Einsatzführungsdienst (ARED) olarak anılmaktadır ve toplam bedeli 100 milyon Euro civarındadır. Thales Raytheon Systems (TRS) ve Thales Deutschland firmaları 1970 li yıllarda yapılmış 6 adet eski MPR radarını Thales GM 400 radarı ile yenileme projesini yerel Alman firmaları ile birlikte gerçekleştireceklerdir. Bu yenileme işleminin 2015 yılında bitmiş olması gerekmektedir.